Kování kuchyňské linky část 1.

Kování kuchyňské linky část 1. 1

Kování část první aneb o čem to ten prodejce vlastně mluví? Jak neprodělat a nenechat se napálit! Nákupní rádce pro ty, kteří se nechtějí nechat napálit.

Tento díl je díky své obsáhlosti rozdělen do dvou částí. Vnitřní vybavení skříněk je tím, co naší kuchyni dává přidanou hodnotu, rozlišuje „staré kuchyně“ od „nových kuchyní“. Usnadňuje nám práci po další dlouhé roky používání. V současné době je standardem vnitřního vybavení a kování tlumené – tiché dovření a to i na standardních pantech, ale především výsuvných boxech, zásuvkách, drátěném programu, slepém rohu a dalším vybavení jako jsou odpadkové koše, karusely, ložiskové plnovýsuvy…

Veškeré toto vybavení je dosažitelné jak v značkovém, tak ve funkčním, levnějším provedení. Vnitřní vybavení se dá pochopitelně kombinovat, to znamená, že můžete do jednotlivých skříní, nebo kuchyně kombinovat například výsuvné boxy, drátěný program a někde nechat, když chceme trochu ušetřit, také klasické police (ale vyplatí se to?) Je to úspora na pravém místě? Vždyť kuchyně je na roky užívání a každou jednotlivou skříňku/zásuvku otevřete průměrně 2500x ročně. Pochopitelně některé zásuvky vícekrát, jiné naopak používáte méně.

U systému, pro který se u Vaší kuchyně rozhodnete, žádejte certifikaci, nebo test kvality. V případě výsuvných boxů, které jsou v současné době spolu s drátěným programem, nejmodernějším systémem pro řešení uspořádání vnitřních prostor v kuchyni to je test v rozmezí 20 až 100 tisíc cyklů se zátěží 20 až 70 kg. Prodejce by Vám měl certifikát či test ukázat, minimálně na internetových stránkách výrobce daného kování. U nejluxusnějších výrobků se můžete setkat i s doživotní zárukou. Věřte však, že morální životnost kuchyní se vzrůstající ekonomickou silou a životní úrovní domácností, je stále více pod jejich životností technologickou a technickou, je tedy nižší, než ono standardní rozpětí testů, které počítá s životností 10 až 40 let.

A nyní k vlastním systémům a možnostem:

Na korpusech  jsou umístěny buď dvířka připevněná „klasickými“ panty, nebo šuplíky, tedy dvířka upevněna na výsuvných boxech tzv. kapotovaných bočnicích (ceny od 500,- Kč do 2500,- Kč podle výrobce a rozměru), nebo jiných výsuvných systémech, které se vyznačují:

1) systémy plnovýsuvů = zásuvka nebo šuplík vysunete na jeho plnou hloubku = pohodlný přístup

2) systémy tichého dovření = tlumení a automatické a tiché dovření dvířek

3) systémy pro otevření „vykopnutí“ zásuvky (tzv.„tačlač“) přitlačíte na zásuvku a ta se sama otevře – vysune, respektive povysune.

4) nejmodernější systémy, kombinující tiché dovření a podporu pro otevření. Je to nádhera, zatím ovšem patří do vyšší cenové kategorie.

Kování a vnitřní vybavení, Vám s profesionální podporou a vysokou specializací pomůže vyřešit základní funkčnosti Vaší kuchyně: Uložení potravin, přípravu pokrmů, uložení hrnců, čistících prostředků, odpadové hospodářství, uložení nádobí, příborů a potřeb pro stolování.

Vnitřní vybavení skříní a kování, vznikalo postupně spolu s vývojem nových materiálů a přístupů. Doba kdy do vybavení standardní kuchyně patřily rolničkové polovýsuvy či tzv. metaboxy je nenávratně pryč. Do kuchyní se stále více tlačí elektronika, senzory. Firmy vyrábějící nábytkové kování a další vybavení jsou špičkovými odborníky v oboru.