Základní návod na používání elektrické vrtačky

Základní návod na používání elektrické vrtačky 1

Elektrická vrtačka je důležitou součástí Vaší sbírky nářadí. Slouží k vrtání otvorů do různých materiálů a obzvlášť praktická je při údržbě a opravách v domě. Se správným nástavcem můžete vrtačku použít také na broušení, řezání a leštění. Existuje mnoho různých značek a modelů elektrických vrtaček, tento všeobecný návod však můžete použít téměř na jakoukoli elektrickou vrtačku.

Bezpečnost

Než začnete jakoukoli práci s vrtačkou, pamatujte na některá bezpečnostní opatření. Při používání vrtačky vždy riskujete, že se Vám do oka dostane odlétající kousek materiálu, proto je důležité nosit ochranné brýle. Také nezapomeňte zkontrolovat, že je kus, do kterého budete vrtat, dobře upevněný. Tím předejdete úrazům. Vrtačka musí být také vybavena vhodným uzemněním, které slouží k tomu, aby event. odvedlo elektrický proud mimo Vaše tělo. Nesprávné uzemnění může mít za následek vážný zásah elektrickým proudem.

Výběr vrtáku

Po splnění bezpečnostních pravidel je na řadě výběr vrtáku. Vrtáky odvádějí samotné vrtání a mohou být kroucené (šroubovité) nebo s hrotem. Existuje celá řada velikostí a typů vrtáků, takže je důležité si vybrat vrták vhodný pro konkrétní materiál. K nejběžnějším vrtákům patří kroucené vrtáky s frakční velikostí, které jsou vhodné na základní práce v domě.

Až vyberete správný vrták, upevněte ho do sklíčidla. Způsob se liší podle typu Vaší vrtačky, v některých případech k tomu budete potřebovat klíč ke sklíčidlu. Do jiných vrtaček stačí zasunout vrták a můžete začít pracovat, protože vrták automaticky drží na místě.

Vrtání

Teď můžete začít vrtat. Pokud je to možné, umístěte si práci tak, abyste vrtali přímo před sebou nebo směrem dolů. Vrtačku držte oběma rukama. Jednu ruku položte na držadlo se spouští a druhou vrtačku podpírejte. Přiložte vrtačku k místu, kde chcete vrtat, a vyvrtejte si pilotní otvor. Pak začněte na spoušť více tlačit. Až se vrták dostane skrz povrch, můžete zvýšit rychlost. V průběhu vrtání vrták vytahujte z otvoru, abyste předešli hromadění a pěchování prachu uvnitř. Tak dostanete prach a piliny ven a vrtání bude mnohem jednodušší.