Betonová deska v kuchyni je nový hit!

Betonová deska v kuchyni je nový hit! 1

V posledních letech do interiéru pronikly neobvyklé materiály a jedním z nich je beton. Stavební materiál  bez rozpaků zdomácněl na stěnách a nábytku. Jeho „dělnický původ“ nejvíce sluší industriálnímu stylu i minimalismu a výborně ladí s různými materiály – sklem, kovem a dřevem.

Surová krása

Beton to už dávno není jen šedý „kámen“. Ačkoliv mnozí obdivují a upřednostňují právě jeho syrovou krásu, v interiéru může mít mnoho podob. Různé barvy, hrubost, poréznost i texturu. Barevnost se docílí různými způsoby, například přidáním barevných pigmentů , přidáním Použitím různé hrubého písku, kamínků a otiskování struktur, vzorů betonová deska získá originální vzhled. Na první pohled proto nemusí být vůbec zjevné, že jde o beton.

Každý kus je originál

A nejen, co se týče vzhledu, ale i tvaru. Betonová deska musí odlít na míru konkrétní linky is případnými otvory pro dřez a varnou desku. Její základ tvoří ocelový rošt, díky němuž je deska odolnější vůči poškození. Tloušťka a tvar záleží od požadavků konkrétního zákazníka. Součástí desky může být dřez, odkapávací nebo odkládací plocha. Na betonovou desku si však musíte trochu počkat, po ztuhnutí musí beton ještě vyzrát, což trvá asi měsíc.

Nezničitelná deska

Pracovní deska je nejvíce namáhanou částí kuchyně, proto je výběr materiálu klíčový. Zvolit si beton je skvělé řešení. Betonová deska má dlouhou životnost a bez újmy zvládá různé kuchyňské činnosti Je téměř nezničitelná a splňuje vysoké hygienické požadavky. Ani údržba není náročná. Povrch betonu se upravuje leštěním a broušením, aby se uzavřeli póry a následně se použije impregnační lak. Díky těmto procesům získáte jedinečnou bezesparou kuchyňskou desku, která má životnost minimálně dvanáct let.

Větší váha

Betonová pracovní deska je mnohem těžší než běžné desky, proto potřebuje stabilní a pevný základ. Máte však jistotu, že je pevná, tvrdá, tvarově stálá. Dokáže odolat teplotám do 220 ° C, nedoporučuje se však klást horké hrnce přímo na ni. Jinak na ní můžete přímo řezat i krájet potraviny, nepoškodí ji to. Správné impregnovaná betonová deska bez újmy zvládne i drobné nehody při přípravě jídel. Pokud se ni něco vylije, nevzniknou skvrny. Odolá i slabším potravinářským kyselinám jako je citron, víno nebo ocet.

Beton nebo …?

Betonovou pracovní desku lze nahradit monolitickou deskou, která je vyztužená textilní tkaninou. Díky tomu má tloušťku jen 15 mm a je mnohem lehčí. Další možností je betonová stěrka, která vytvoří jednolitý povrch. Betonový vzhled dokáží napodobit i keramické obklady, ale zde už se spárám nevyhnete. Nejlevnější verzí jsou laminátové pracovní desky se vzhledem betonu.