Jak sladit staré s novým

Jak sladit staré s novým 1

Máte pěkně zařízený historický prostor, ale chytne vás za srdce moderní umění. Nebo možná naopak. Jste moderním člověkem s bytem vybaveným aktuálními trendy, ale rádi byste osadili do prostoru i kousek starožitnosti, nebo historicky cenné věci, případně dědictví po rodičích. Nejde o žádnou riskantní operaci a často taková kombinace může skvěle vypálit.

Tradiční stůl a dynamika

Klasický stůl z masivu a k němu hypermoderní židle. Kombinace, která je nejen hezká, ale i velmi praktická. V minulosti lidé neseděli tolik za stolem jako my dnes a proto je dobré ik tradičním kusem nábytku volit technicky vylepšené sezení. To zároveň otevře i průnik na variování s moderními dečkami, obrazy, nebo i psacími potřebami. Taková kombinace lze použít nejen v pracovně, ale například i v kuchyni nebo obýváku.

Komoda jako chuťovka

V případě, že jste se rozhodli postavit do prostoru starožitný solitér, je fajn, pokud to uděláte jemně a odděleně od moderní nábytkové sestavy. Komoda, která má toho už dost za sebou, určitě nebude špatná pod televizorem nebo jako barový pult, který postavíte někde ke stěně nebo do rohu místnosti.

Příborník jako domácí bar

Klasické příborníky byly v minulosti oblíbeným doplňkem. Dnes je tyto cenné kusy škoda vyhodit a přestože se již nepoužívají, je skvělým nápadem je předělat na bar. Díky tomu propojíte staré s novými kousky zařízení a vůbec to nebude působit negustiózne, spíše než v trendy hipsterskej kavárně. 

Přizpůsobte se moderním barvám

Krásné historické židle jsou pěkných tvarů i dobré kvality, ale čalounění bývá někdy v dost bídném stavu. Vyměňte ho za barvu, která dominuje v místnosti. Například modrým, žlutým, červeným potahem a uvidíte, že krása historického kousku nevybledne, ale zcela nenuceně se zařadí do moderního prostoru a bude to fajn.

Dominantní kousek

Vytvořte kontrast. Ty dobře fungují při barvách a zajímavé je i kontrastovanie moderního se starým. No kontrast musí být dostatečně silný, aby zaujal. To znamená velká starožitná skříň v kuchyni, nebo skříňka na odkládání koření nad stolem. Nechte vyniknout kouskem historie, neztratí se ani v moderním světě, naopak, budou působit domáckým a hodnotným dojmem.

2748761