Obývák je tou částí domu, kde trávíme poměrně mnoho času při činnostech lišících se svým nárokem na správné osvětlení. Vzhledem k tomu si plánování osvětlení obývacího pokoje vyžaduje dostatečnou variabilitu.
Když už máme ujasněny prostorové vztahy a dispoziční řešení pokoje, máme představu o nábytku, jeho barvě, tvarech a rozmístění, je na čase uvažovat nad výběrem a umístěním vhodného druhu svítidel a jejich umístěním. Zde nám dobře poslouží jednoduchý náčrt prostoru obývacího pokoje s rozmístěním nábytku. Na tomto světelném návrhu označíme místa, kde světlo potřebujeme bezpodmínečně, ujasníme si, zda nám bude stačit lokálně světlo, nebo velké vyvážené světlo.
V dalším kroku zvážíme výběr a použití doplňkových svítidel. Doplňkové svítidla mají za úkol navodit atmosféru, zvýraznit nábytek či prvky interiérového designu. Efektní je nepřímé osvětlení z říms a soklů. Pokud máme instalovány dekorační lišty či sokl, vhodným zdrojem osvětlení je LEDpás. Jeho pořizovací cena je vyšší, ale na druhé straně je vyvážená dlouhou životností, minimální spotřebou a jednoduchou instalací.
Na co myslet při plánování osvětlení
V první řadě na pohodu. Ať už pohodou při užívání osvětlení nyní máme na mysli vhodné rozmístění svítidel a ovládacích prvků, dostatečnou variabilitu při osvětlení prostoru, ať už potřebujeme dostatečně jasné světlo na práci nebo tlumené na relax, neměli bychom mít problém zajistit si ho v naší obývacím pokoji. Variabilitu osvětlení zajistíme použitím více svítidel a instalací tzv. stmívače.
Neméně důležitá je i světelná pohoda , jejímž základem je nepřímé, rovnoměrně rozptýlené světlo, při kterém je v celém prostoru dobře vidět a oči se nenamáhají, ani nejsou oslňované.
Specifika obýváku
Úloha moderní obývacího pokoje je tak říkajíc multifunkční. To znamená, že by měla poskytnoutdostatečné osvětlení a pohodlí na práci, relax, čtení či sledování televize. Je místem, kde přijímáme návštěvy, v tomto prostoru máme vystaveny umělecká díla a často je obývák spojený s jídelnou.
Přežitkem, na který dnes můžeme klidně zapomenout, je umístění jednoho centrálního svítidla, lustru. Podle našeho světelného náčrtu raději zvolíme jedno či více výkonnějších svítidel s regulací osvětlení a možností samostatného rozsvěcování. Ostatní svítidla by měly podtrhnout celkové designové řešení interiéru, poskytnout tlumené dekorační světlo a vykouzlit pro nás neopakovatelné kouzlo domova. Efektní a oblíbené jsou stojanové lampy, Jejich světlo nasměrujeme na stěnu nebo na strop čímž vytvoříme příjemné měkké odražené světlo. Při sledování televize se doporučuje umístit tlumené světlo tak, aby rám televizoru nebyl v temnu a zároveň aby se lampa neodrážela na obrazovce.