Co by nemělo chybět v dětském pokoji školáka

Co by nemělo chybět v dětském pokoji školáka 1

Ještě včera to byl váš malý poklad a dnes je z něj velký školák. Tuto změnu musí pocítit i dětský pokoj, která dosud sloužila pouze na hraní.

Vytvořit ratolestem ideální studijní koutek a zároveň nechat prostor na hraní vůbec není jednoduché. Bude skvělé, pokud se vám podaří dosáhnout rovnováhy, tedy mít zónu na učení, spaní i na zábavu.

Místo na povinnosti

Samotná dispozice pokoje a umístění okna v ní naznačí, kde bude nejvhodnější zóna na učení a psaní domácích úkolů. Psací stůl postavte tam, kde je nejvíce přirozeného denního světla, tedy hned k oknu. Prvňáčka vezměte s sebou do obchodu a motivujte ho tím, že si svůj pracovní stůl, židli či skříňku na sešity a učebnice bude moci vybrat sám podle vlastního vkusu.

 Vy už jen dohlédněte na jeho praktičnost a dostatek odkládacího a pracovního prostoru. Nezaškodí, pokud studijní zónu vyzdobíte zábavnými obrázky nebo tematickými samolepkami , případně nástěnkou, na kterou můžete připnout rozvrh hodin, obrázky namalované ve škole nebo pochvaly. Pokud kupujete kvalitní nábytek, myslete na budoucnost a vyberte takový, který bude růst se školákům. Využijete ho i na druhém stupni.

Hlavně účelný

Co se odkládacích prostor týká, budete je potřebovat více, to však neznamená, že nimi zastaví celý pokoj. Učebnice a školní pomůcky by měly být rozděleny a přehledně uloženy na svém místě, zároveň ať jsou po ruce, aby k nim děti měly přístup a od první třídy se učili samostatnosti. Výšku jejich uložení tedy přizpůsobte výšce dítěte.

Vhodný je pracovní stůl s kontejnerem nebo volně stojící uzavíratelné skříňky . Výborným místem na odložení školní tašky je pěkný věšák nebo barevná dřevěná truhla, vyhněte se tomu, aby po škole skončila jen tak hozen na zemi u postele. Průvan proveďte iv šatní skříni. Do školy se chodí v jiném oblečení jako do školky. Rozdělte tedy novopečenému žákovi věci pro volný čas a oděv do školy. Pokud i zavřete učebnice do skříňky, pohádkové knihy nechte na očích. Večerní čtení v posteli, křesle nebo na oblíbeném sedacím vaku přece není povinnost, ale relax.

Kvalitní spaní

Postel přesuňte na nejtmavší místo v dětském pokoji samozřejmě ideální ke stěně, která vytváří pocit bezpečí a soukromí. Chlad pomůže překonat ochranný mantinel. Pokud jste tak dosud neučinili, nastal ideální čas, aby vaše dítě dostalo i kvalitní matraci . Jeho páteř totiž dostane ve škole zabrat, ať se tedy v noci zregeneruje. Ideální je přírodní složení, ortopedické a antialergické vlastnosti. Plusem je, pokud má zimní a letní stranu. Uvolnili hračky prostor školním pomůckám? Kupte tedy vyvýšenou postel se zásuvkami nebo plastové boxy na hračky, které se budou dát pohodlně zasunout pod postel. Koberec z pokoje ještě neodstraňujte. Malí chlapci a dívky, i když jsou už školáci, se stále rádi hrají na zemi.

Správné místo na učení

  • Ideální tvar psacího stolu je obdélník o rozměrech 70 x 140 cm. Výborná je možnost regulovat sklon pracovní plochy, například na čtení, a její výšku.
  • Při sezení na židli se chodidla mají dotýkat země. Upřednostněte židli s polohovatelnou opěrkou zad a s nastavitelnou výškou sedadla. Zvolte čalounění a ergonomické tvarování.
  • Pokud na  stůl dopadá denní světlo, natočte jej tak, aby přicházelo z druhé strany jako ruka, kterou dítě píše.
  • V dětské jsou potřeba tři lampy – stropní, stolová a noční. Nejlépe se pracuje při žárovkách od 60 W iu LED s neutrálním světlem.