Malá kuchyně: 5 šikovných nápadů, které se vyplatí okopírovat

Malá kuchyně: 5 šikovných nápadů, které se vyplatí okopírovat 1

Vmalé kuchyni třeba uvažovat prakticky, ale hlavně takticky. Problémem totiž často není jen nedostatek místa, ale také dojem stísněnosti.

Dobré řešení je tedy takové, které je efektivní a zároveň efektní. Toto je 5 zajímavých řešení detailů v malé kuchyni:

1. Police nad dřezem

Do malé kuchyně máme tendenci nacpat maximum úložných prostorů. Ideální skříněk, protože do nich se hodně směsí a vypadají úhledně. Problémem však je to, že ještě více zmenší prostor. Zvláště v kuchyni, kde nemáme při mytí nádobí výhled – z okna nebo do otevřeného bytu – je fajn místo skříňky umístit nad dřezem otevřené police. V nouzovém případě mohou mít zcela praktickou roli – například na odkládání mokrého nádobí, čisticích potřeb a podobně. V tom lepším případě budou mít i estetickou funkci – jako malé vydechnutí při vaření.

2. Vertikální členění

Při prohlídkách domácností si občas uvědomíme, jak málo využíváme stěny. V malé kuchyni je totiž ideální takové řešení, které nezabere mnoho místa. A právě věšení věcí na háčky a věšáčky na stěně to plní do bodky.Z tohoto pohledu je ideální děrovaná tabule, protože nabízí variabilitu odkládání.

3. Dělení do skupin

I z důvodu jednoduššího mytí je fajn mít věci na kuchyňské lince uspořádány do skupin v různých boxech nebo na podnosech. Kuchyňská deska se bude snadněji a rychleji mýt a celkový dojem bude úhlednější.

4. Živé rostliny

Alespoň pár květináčů s bylinkami dokáže v kuchyni navodit dojem domáckosti a útulnosti. Pokud na ně není místo na okenním parapetu nebo na kuchyňské lince, lze je zavěsit na stěnu. V případě visících pokojových rostlin se vyplatí najít jim místečko i na vrchu kuchyňské linky – a to i za cenu nepříliš pohodlného polévání. Proč? Protože mnohé pokojové rostliny nejen zútulňují, ale také čistí vzduch.

5. Skleněné dvířka

Jednoduchým výběrem kuchyňské linky chceme v malé kuchyni navodit uklidňující atmosféru. Někdy však zapomeneme na to, že monotónnost vrchních kuchyňských skříněk může vzbuzovat dojem laviny, která už už na nás padne.
Pro pocit volnějšího dýchání proto nezaškodí dvířka prostřídat – s otevřenými policemi nebo skelnými dvířky.
Netřeba snad zvlášť zdůrazňovat, že na takových policích je fajn mít vždy pořádek.