Mobilní domy – v karavanu či maringotce jsou v západním světě stále populárnější.
Toulavé bydlení v našich končinách není velmi rozšířené, ale nelze mu upřít určitý půvab. Za oceánem, zejména v Severní Americe, je však stále populárnější. A to nejen u nízkopříjmových skupin obyvatelstva.
Možná jste si to všimli iv televizním seriálu Chirurgové z nemocničního prostředí v Seattlu: známý neurochirurg, který rozhodně nemá malý příjem, nebývá ve vlastním domě nebo bytě, ale na samotě u lesa – v obytné maringotce. Jeho rozhodnutí nespočívá v tom, že by na „lepší“ bydlení neměl, ale jednoduše se – v době, kdy je bez vážnějších závazků – rozhodne pro určitou formu eskapizmu. Uniká před ruchem města a zároveň šetří na výdajích. Konečně, lékař, který více času stráví v práci, než jakoukoli jinou činností, mnoho prostoru pro soukromí nepotřebuje. a kdyby i, stačí vyjít před dveře a má před sebou celou louku.
Tento postoj si osvojili mnoho mladých lidí – nomádství jako životní volba, nikoli nutnost. Konec-konců, mnozí z nich jsou poučeni pokud ne na vlastní kůži, tak z doslechu o tom, jak hypotéka může člověka zruinovat. Opatrnost při plánování vlastního hnízda je proto v „kapitalistické Americe“ namístě. Umíte si představit takový život?
Obytné karavany nebo maringotky přitom bývají důmyslně zařízené a vybavené vším potřebným. Například tento model – Urban Craftsman – má obytnou plochu 27 m² a interiér, který by uspokojil i konzervativnější duše.