Pokud se vám trvalky rozrostly, je důležité jejich přiředit. Přispějete k cirkulaci vzduchu a zamezíte zahnívání kořenů. Při vysokých druzích je zas důležité jim zajistit vhodnou oporu. Nezapomeňte je v suchém počasí zalévat. Přečtěte si i další tipy na letní péči.
Trvalky v nádobách
Věnujte zvláštní pozornost trvalkám v nádobách. Pokud není velmi vlhké počasí, zalévejte je každý den. Pokud jste je v tomto roce ještě nehnojili, dělejte tak pomalu působícím hnojivem, které bude stačit až do konce sezóny. Pokud nějaká rostlina vypadá nemocná, má světlé nebo nažloutlé listy, dopřejte jí nejprve tekuté hnojivo, které rychle působí.
Pryč se zvadlými květy
Odstranit všechny zvadlé květiny, aby se zabránilo vytváření semen.
Ochrana před zahníváním
Přiředit husté porosty trvalek, které jste nestihli přiředit na jaře. Podpoříte tak cirkulaci vzduchu, což zamezí zahnívání stonků. Čtvrtinu až třetinu stonků odřízněte těsně nad zemí.
Aby nespadly
Vysokým trvalkám zajistit oporu, aby stonky zůstaly vzpřímené. Pokud se jednou stonky ohnou, už nikdy nebudou růst opravdu vzpřímeně.
Vyniknou bez plevele
Záhony pravidelně okopávat a plít. Pokud se zbavíte plevele, jakmile vyklíčí, předejdete mnohem těžší práci později, když bude dobře zakořeněná.
Pozor na slimáky
Během celého léta chránit funkie před slimáky. Zkuste je pěstovat ve velkých nádobách.
Nebezpečná padlí
Náchylné rostliny uchránit před padlím. Náchylné jsou zejména floxy a Plicník. Padlí zabráníte tím, že budete rostliny během suchých období dobře zalévat.
Zahoďte nemocné listy
Listy poškozené houbovými chorobami odtrhnout a zahodit. Ne však do kompostu, kde by spóry nemoci přežili. Rostliny náchylné na tyto choroby jsou například orlíčky, floxy a plicník. Jako prevenci proti chorobám zvažte postřik fungicidem.
Aby jich bylo více
Některé trvalky rozmnožovat řízkováním nebo dělením.