Jak si zařídit kuchyň

Jak si zařídit kuchyň 1

Připravujeme si v ní jídlo a zároveň nás přiklonil, když si chceme v klidu vychutnat chuť ranní kávy. Jak si zařídit kuchyň, aby nadchla každou vaši návštěvu a zároveň vám poskytla dostatek prostoru pro přípravu jídel?

Kolik času trávíte v kuchyni?

Ptáte se, jak souvisí tato otázka se zařizováním kuchyně? Souvisí, a velmi. Zařízení kuchyně bychom měli přizpůsobovat tomu, kolik času trávíte v kuchyni. Pokud pravidelně vařívala, potřebujete velkou pracovní desku – samostatný pult, na kterém budete připravovat jídlo, potřebujete kvalitní osvětlení pracovní desky, dostatek úložného prostoru, ale i velkou lednici s mrazákem.

Důležitou roli při zařizování kuchyně sehrává i to, zda se budete v kuchyni i stravovat. Pokud ano, postačí vám i sklápěcí stůl. V kuchyni však hezčí ukáží kvalitní masivní stoly spolu s masivními židlemi, které ozdobíte kvalitními huňatý Podsedáky a na stůl dáte stylový běhoun.

Tmavé kuchyňské linky, bodová světla, dostatek úložného prostoru

Čisté linie, mosazné kování a tmavé barvy – takto bychom mohli charakterizovat moderní kuchyňské linky. Bílé kuchyňské linky se dostávají do pozadí. Předběhly jejich tmavé černé kuchyňské linky. Při výběru pracovní desky a celkově kuchyňské linky vybírejte takové, jejichž povrch je snadno omyvatelný a zejména je nárazuvzdorný. Tmavé barvy kuchyňských linek oceníte, pokud máte malé děti, resp. plánujete si založit rodinu.

Při výběru kuchyňské linky si všímejte detaily – jako je kuchyňská linka opracovaná. Do kuchyňských linek si dávejte zabudovat bodová světla, které krásně osvětlí celou plochu kuchyňské linky. Vybírejte si jen takovou kuchyňskou linku, která vám poskytne dostatek úložného prostoru na veškerý váš nádobí. Některé nádobí, zejména ten kvalitnější titanové nádobí , potřebují vlastní prostor, aby se nepoškodily.

V menších panelákových kuchyních doporučujeme prodloužit kuchyňskou linku do L a doplnit ji dvěma-třemi židlemi. Získáte tak prostor na sezení.

Pokud vám to prostor umožňuje, nešetřete na úložném prostoru. Kuchyni si zařiďte tak, abyste v ní měli i otevřené police, do kterých můžete uložit šikovné kapsy s bylinkami a ozdobné sklenice s kořením. Do závěsných skříněk si umístěte sklenice a šálky zvlášť a talíře zvlášť. Do spodních skříněk ukládejte úsporné indukční pánve a hrnce spolu s poklicemi.

Co se týče obkladu, vyhýbejte se tapetám, ze kterých budete mít problém později odstranit skvrny a poměrně rychle se znehodnotí. Vybírejte si spíše obklady z dlaždic – například s metalickým leskem, v imitaci kamene, se vzorem patchworku, v tradičních vzorech – například modrotisk.

Aby vaše kuchyně plnila funkci kuchyně, dávejte sporák co nejdále od chladničky, vedle sporáku si nechte prostor na odkládání horkých hrnců, vybírejte si kvalitní dřez (například granitový), odolnou dlažbu, kvalitní osvětlení a nezapomínejte pravidelně větrat, aby se vám v těsněních a na stěnách neobjevila plíseň.