Sedmikráska je všelék, který utiší bolest

Sedmikráska je všelék, který utiší bolest 1

Kromě pár měsíců, kdy je země pokrytá sněhem, ji lze nalézt v každém ročním období všude na loukách, okrajích silnic a v zahradách. O sedmikrásce platí, že čím více je poškozována, tím více se obnovuje, a právě tato její schopnost regenerace se odráží iv jejích léčivých účincích.

Sedmikráska obecná (Bellis perenne)

Sedmikráska obecná je ochočený ve střední Evropě. Je mimořádně odolná a mrazuvzdorná rostlina, v zimě bez problémů vydrží teploty až -15 ° C. Tato vytrvalá rostlina patří do velké čeledi hvězdicovitých (Asteraceae).

Kdy ji sbírat?

Hlavní období kvetení je od dubna do srpna. Je to také nejlepší čas na sběr listů a květenství, protože tehdy obsahují nejvíce účinných látek.

Léčivé účinky

Osvědčila se především při léčení dětí. Kdysi považovali sedmikrásku obyčejnou za jistý druh všeléku . Dnes se ví, že interakce jejích mnoha účinných látek r ozpúšťa hlen, podporuje látkovou přeměnu, působí hlenotvorné, protizánětlivě a na kůži utišuje bolest a svědění.

Saponiny aktivizují látkovou přeměnu, a tím i detoxikaci, zkapalňují hlenové průduškové sekrety a podporuje vykašlávání .

Hořčiny povzbuzují trávení a  látkovou přeměnu , proto je tato rostlina vhodná na kožní problémy a na „jarní perfúzní kúru“. Třísloviny a flavonoidy působí příznivě na kůži, potlačují záněty, svědění a bolest .

Děti při menších poraněních rady sahají po sedmikrásce. Mohou si pomoci samy jako obklad, a ten velmi rychle zmírní bolest. Nauka o přírodním léčení však zná její léčivé účinky a  v homeopatii se považuje za jeden z nejdůležitějších prostředků na zavřené nekrvácející poranění a kožní vyrážky .