Jak obarvit cihly

Jak obarvit cihly 1

Cihla je neuvěřitelně odolný stavební produkt do interiéru i exteriéru a vyžaduje jen minimální údržbu. Ale nakonec se cihla může unavit a bude potřebovat revitalizaci.

Dokud je cihla konstrukčně zdravá a povrch není natřený, jedním z nejlepších způsobů, jak ji oživit, je namořit ji. Naučte se, jak dát svému krbu, venkovní stěně nebo jinému cihlovému povrchu nový život pomocí cihlového mořidla.

Co je moření cihel

Cihlová lazura je trvalá povrchová úprava, která mění vzhled cihly. Na rozdíl od barvy, která zůstává na povrchu, je cihlová lazura minerální produkt, který se vsákne do cihly a stane se součástí cihly. Nikdy se nemůže odštípnout, bublat nebo se odtrhnout od cihly.

Mořidlo na cihly funguje nejlépe při aplikaci na neutěsněné, čisté, plně porézní cihly. Nelze jej aplikovat na malované cihly.

Cihlová lazura sama o sobě cihlu nechrání, i když je možné zakoupit cihlovou lazuru s ochrannými přísadami.

Malování cihel vs. moření cihel

Barvení cihel a moření cihel spolu souvisí, protože oba jsou to způsoby, jak cihly osvěžit a dát jim nový vzhled. Kromě toho tyto dvě metody fungují odlišně a mají výsledky, které mohou dosáhnout různé cíle.

Malování cihel

Cihlová malba pokrývá celou plochu cihly včetně malty poměrně silnou vrstvou barvy. Tato metoda dává cihle jednotný, neprůhledný vzhled. Ačkoli u malovaných cihel nejsou žádné barevné přechody, malované cihly mohou zdůraznit texturu povrchu cihel.

Jednou z výhod malování cihel je, že barva zakryje všechny povrchové vady. Záplatované oblasti jsou také zakryty. Nevýhodou je, že barva utěsní porézní cihlu a nedovolí cihle dýchat.

Moření cihel

Při moření cihel dojde k pokrytí povrchu cihly tenkou barvou. Tato barva může být buď pevná a neprůhledná, podobně jako klasická barva, nebo světlá a tenká, aby se zachovalo základní barevné schéma cihly.

Mořidlo se vsákne do pórů cihly a umožní jí dýchat. Na rozdíl od natřených cihel, barvené cihly nedovolí, aby se voda držela pod povrchem. Nevýhodou mořidla na cihly je, že nerenovují silně poškozené cihly a skvrny ve zdivu mohou ostře prosvítat.