Jak udržovat zahradní bazén během letní sezóny

Jak udržovat zahradní bazén během letní sezóny 1

Mít na zahradě vlastní bazén není jen tak. Vedle správného zazimování a odzimování, o kterém jsme psali nedávno, je důležité starat se o vodní nádrž také během léta, kdy je používána. Co vše je potřeba pravidelně v letních měsících dělat a jak minimalizovat naše úsilí i nemalé náklady na údržbu bazénu?

Abychom bazén co nejméně zatěžovali a co nejvíce minimalizovali jeho opotřebení a znečištění, je vhodné dodržovat několik zásad. Před vstupem do vody bychom se vždy měli osprchovat, zejména pokud si chceme jít zaplavat nakrémovaní opalovacím olejem. Do bazénu by neměla mít v žádném případě vstup domácí zvířata a pokud se v něm koupou děti, měli bychom se ujistit o tom, že i ony dodržují před lázní základy hygieny a v žádném případě kupříkladu nemočí do vody.

Pokud bazén není déle používán, je vhodné jej zastřešovat, zejména pokud jsou v blízkosti stromy, z nichž mohou do vody padat listy nebo květy. Roste-li přímo nad vodní plochou nějaký strom, je lepší jej ořezat nebo se zamyslet nad tím, zda se jej rovnou nebude lepší zbavit. Zastřešování však nechrání jen před vnějším znečištěním, snižuje také vznik nežádoucích řas, jejichž výskyt se samozřejmě zvyšuje v teplém počasí.

Během sezóny je důležité bazén pravidelně, nejlépe několikrát denně filtrovat a filtr často propírat, stejně tak čistit sítka a další součástí filtračního zařízení bazénu. Alespoň jednou týdně je nutné měřit hodnotu pH, přičemž správná hodnota by se měla pohybovat mezi 7,2 až 7,6 pH. Pokud se námi naměřená hodnota liší, musíme použít granulát nebo prášek určený ke snížení nebo naopak zvýšení kyselosti nazvaný logicky pH minus nebo pH plus.

Stejně tak je důležité měřit obsah desinfekce ve vodě a ošetřovat ji pomocí bazénové chemie, která může být chlorová, bezchlorová nebo speciální a přijde nás každoročně na stovky až tisíce korun. Na trhu existuje chlorový granulát nebo chlorové tablety, zároveň lze použít stabilizátor nebo neutralizátor chloru a ve výjimečných případech lze jako náhražku pro desinfekci vody použít klasické Savo. Obsah chloru ve vodě by měl být mezi 0,3 až jedním miligramem na litr vody. Bezchlorová chemie je většinou vyrobena na bázi peroxidů a existuje rovněž ve formě tablet nebo granulí.

Vedle toho je možné zakoupit algicidy k prevenci a hubení řas nebo vločkovače (flokulanty), které nás zbaví takzvané zelené vody tím, že nečistoty z řas vysrážejí a ty spadnou na dno bazénu, odkud je už lze vysát vysavačem. Některé přípravky jsou kombinací více funkcí, jsou zároveň desinfekcí, vločkovačem i přípravkem k hubení řas. Pokud je voda jen kalná, vedle filtrování je možné použít i rozjasňovač vody.

Je-li bazén během léta hodně zatěžován, což jde ruku v ruce s teplým počasím, někdy ani pravidelná péče o kvalitu vody nestačí a je třeba během sezóny bazén zcela vypustit, vyčistit a napustit čistou vodou. Než se tedy pustíte do čištění velmi znečištěné vody, promyslete, zda se ještě finančně vyplatí a zda bude ještě vůbec možné vodu vyčistit. Při vypuštění a znovunapuštění bazénu vždy pečlivě dodržujte návod od výrobce, abyste například bazén s fólií místo keramického obkladu neponičili.