Co dělat, aby kedluben nedřevnatěl?

Co dělat, aby kedluben nedřevnatěl? 1

K nejchutnějším brukvím patří bez pochyb kedluben. Nejlépe chutná čerstvý, ale celý požitek může často zkazit jeho dřevitá dužina. Víte, co je třeba proti tomu udělat?

Dostatek světla

Úplně prvním a podstatným rozhodnutím je výběr správné odrůdy.

Důležitým faktorem, který ovlivňuje snižování dřevnatění bulev kedlubny je i dostatek světla pro všechny rostliny na záhoně. Zajistíte ho dodržením sponu, který vytváří správné světelné podmínky pro každou osázenou rostlinu.

 Nejvhodnější spon na rychlení kedlubny je 20 x 20 cm, na brzké pěstování je to 25 x 25 cm a pro kedluben pěstovaný na uskladnění 30 až 40 x 25 až 40 cm. Během vegetace nejvíce ovlivňuje dřevnatění i správná a pravidelná závlaha. Kedluben má menší a plytkokoreniaci kořenový systém, proto přijímá vláhu zejména z vrchní vrstvy půdy. Vytvořený půdní přísušek může tedy pro něj znamenat snížení kvality jeho dužiny.

Jednorázové velké množství vody po delším čase způsobí zase praskání bulev. Právě z tohoto důvodu je důležité vědět, že nejvyšší vláhovou potřebu má zejména na začátku růstu bulev.

Prevence je nejlepší lék

Správnou péčí a ošetřováním kedlubny můžete také předejít dřevnatění bulev. Tato Košťálová zelenina je středně náročná na zásobu živin v půdě, přičemž by měla být i dostatečně propracovaná. V půdě chudé na živiny dřevnatí a předčasně vybíhá do květu. Po třech až čtyřech týdnech od vysazení sazenic nezapomeňte půdu přihnojit dusíkatým hnojivem. Důležitá je i pravidelná okopávky, kypření půdy, odstraňování plevele a ochrana. Při obdělávání půdy však dejte pozor na mělký kořenový systém.

Odrůdy, které nedřevnatí

‚Luna‘ – velmi raná bílá odrůda určená pro rychlení, ale i na klasické pěstování. Doporučený spon 25 x 25 cm.

‚Gigant‘ – pozdní bílá odrůda s velkými a těžkými bulvami, při které je třeba dodržet spon 40 x 40 cm. Dá se dlouhodobě skladovat.

‚Blankyt‘ – raná modrá odrůda určená na sběr v červnu a červenci.

‚Viola‘ – raná až poloraná tmavofialová odrůda