Mateřídouška

Mateřídouška 1

I bez velké zahrady si můžete vypěstovat léčivku pomáhající na mnoho neduhů. Odvarem zmírníte bolesti po bodnutí hmyzem, revmatismus i suchý kašel, čaj zas pomůže na klidný spánek.

Je to vytrvalá, plazivá, aromatická bylinka dorůstající výšky maximálně 30 cm, má široce vejčité a krátce řapíkaté listy. Od května do srpna záři mateřídouška fialovými až růžovými barvami květů, její plody jsou čtyři vejčité tvrdky. Bývá často zaměňována s tymiánem, který patří do stejné rodiny, v kuchyni mají podobné použití.

Mateřídouška úzkolistá se ve starém Egyptě využívala i na balzamování mumií, v Řecku byla zase pálená na posvátných místech, aby jí kouř dodal bojovníkům sílu ve válce a Římané ji začali využívat jako jednu z hlavních surovin pro výrobu voňavek, co přetrvalo dodnes.

Využití v kuchyni

Jak již bylo zmíněno, v kuchyni můžete klidně mateřídouškou nahradit tymián, nejčastěji je toto koření používané v německé, francouzské a italské kuchyni a hodí se převážně do slaných pokrmů. Využívá se i při výrobě likérů a pro její vysoký obsah tříslovin se hodí ke všem pečeným a dušeným masům. Čerstvá je pak výborná do omelet, pomazánek nebo svěžích letních salátů.

Jak si mateřídoušku vypěstovat

Tato bylinka se dá pěstovat na balkoně, doma i na zahradě či skalce, přičemž vám vydrží růst i 5 let. Nejdůležitější je koupit kvalitní osivo a vybrat vhodné místo. Volte lehkou, vápenitou, suchou, alkalickou půdu s kameny a slunné místo chráněné před větrem. Semínka můžete buď předpěstovat na pařeništi, nebo jejich zasadit přímo na konečné stanovisko. Semena vysazujte od března do dubna, do řádků od sebe vzdálených asi 40 cm. Vysejte je na povrch půdy a jen jemně zatlačte. Mateřídoušku pravidelně v létě, na jaře i na podzim seřezávejte, tím vám začne krásně košaté a nabude na síle. Hnojení tato rostlinka nepotřebuje, před příchodem zimy ji však seřízněte a zakryjte chvojím. V bytě se dá pěstovat bez zvláštní péče po celý rok.

Kdy sklízet

Od května do září kvetoucí nať seřezávejte asi 5 cm nad zemí, tu očistěte od trávy a dřevnatých částí rostliny, při sklizni pouze rukama si dávejte ale pozor, abyste je nevytrhli is kořeny.
Jak mateřídoušku skladovat
Úrodu sušte v malých svazcích nebo rozloženou na sítích, při použití umělého tepla nesmí teplota překročit teplotu 35 ° C. S mateřídouškou při sušení moc nemanipulujte, aby květy a listy neopadli, správně usušená droga si uchová původní barvu. Pro uchování vysušené mateřídoušky jsou nejvhodnější papírové sáčky nebo uzavíratelné nádoby, skladujte ji na suchém a vzdušném místě.

Léčivé účinky

Mateřídouška úzkolistá působí dezinfekčně, je nejčastěji používána v podobě čaje, který léčí horní cesty dýchací, například při zánětu plic, suchém kašli či zánětu průdušek. Dále je účinná při nechutenství, nadýmání a kolikách, tiší bolesti hlavy a menstruační bolesti, potlačuje nespavost, závratě a nervovou slabost. Na revmatismus, nemocnou pokožku, bodnutí hmyzem či bolesti svalů a kloubů je vhodné přikládat obklady máčené v nálevu. Nálevy lze také kloktat při zánětech ústní dutiny, lázně jsou pak vhodné na celkové posílení, ekzémy a zanícené rány.