Tipy pro rekonstrukci panelákové koupelny

Tipy pro rekonstrukci panelákové koupelny 1

Jak říká staré přísloví – čistota půl života. Čistá a funkční koupelna tvoří základ každé domácnosti. Poradíme vám, jak modernizace koupelny v panelovém bytě probíhá a na co si dát pozor.

Stanovení rozpočtu na rekonstrukci koupelny

Než začnete, měli byste si rozmyslet, co od výsledku očekáváte a jakými finančními prostředky disponujete. Jednou ze zásadních položek rozpočtu je stanovení rozsahu modernizace koupelny, zda budete chtít částečnou nebo kompletní rekonstrukci. Jinak řečeno, co uděláte s bytovým jádrem.

Prostor mezi umakartovou stěnou a panelem totiž většinou ukrývá nevyužité místo. Vybouráním panelákového jádra získáte cenné centimetry navíc, díky čemuž lze i ve stísněném prostoru zcela změnit dosavadní dispozice koupelny a WC.

Vybourat bytové jádro nebo ne?

Likvidace jádra je prašný, časově náročný a finančně nákladný proces. Na druhou stranu, jeho odstranění pomůže odhalit případné problémy jako jsou zatékání, plíseň, nevyhovující elektroinstalace nebo jiné skryté chyby. Z toho důvodu je lepší jádro nejprve „obnažit“, aby bylo možné zhodnotit současný stav.

Pokud je jádro v pořádku, nemusí se vybourat celé, stačí ho jen „opláštit“ sádrokartonem. Ale pozor! Některé typy bytových jader nejsou ze statického hlediska na opláštění sádrokartonem přizpůsobeny.

Co všechno naplánovat a promyslet před renovací koupelny?

Před samotnou renovací panelákové koupelny a toalety se vyplatí vybrat nový koupelnový nábytek, obklady a dlažbu. Na některé produkty totiž může být až několikatýdenní čekací doba, takže by se vám proměna koupelny mohla nepříjemně prodloužit.

Návrh se každopádně musí sladit se sanitárním zařízením a koupelnovým nábytkem, i co se týče rozměrů, aby nenastala situace, že se vám do hotové koupelny nevejde vysněná vana nebo závěsné WC .

Konzultace s odborníky se vyplatí!

Složitější rekonstrukce se vyplatí konzultovat s koupelnovým studiem či stavební firmou, která má zkušenosti s rekonstrukcemi panelákových bytů. Firma vám připraví projekt koupelny přesně na míru včetně nových rozvodů elektřiny a vody.

Odborníci vám také poradí, jaké náležitosti si musíte vyřídit. V první řadě musíte mít souhlas majitele domu s rekonstrukcí (tj. Společenství vlastníků, družstva nebo obce). Pokud plánujete bourat bytové jádro bez zásahu do nosné konstrukce panelového domu, stačí vám stavební ohlášení. V opačném případě je nutné obstarat si stavební povolení.

Nastává den D – samotná realizace rekonstrukce

Připravte se na to, že vás čeká i několik dní bez funkčního umyvadla a toalety. Hluk a prach je bohužel součástí této fáze, stejně jako odvoz zastaralého vybavení a stavebního odpadu do sběrného dvora.

Elektrikáři se postarají o výměnu starých rozvodů za moderní ao bezpečnou elektroinstalaci. Nezapomeňte, že hotová elektroinstalace musí z důvodu bezpečnosti projít kontrolou kvalifikovaného revizního technika.

Pro vyzdění koupelny se v dnešní době nejčastěji používají odlehčené tvárnice nebo sádrokartonové příčky. Následuje penetrační nátěr a obložení koupelny zvoleným obkladem a dlažbou. Při výměně podlahy v panelovém domě se vyplatí investovat i do zvukové izolace. Pokračuje se zapojením zásuvek, malbou, instalací sanitárního vybavení, koupelnových skříněk a dalšího příslušenství jako jsou osvětlení do koupelny a sušáky na prádlo .

Dokončení, úklid a hurá do nového!

Poslední třešničkou na pomyslném dortu je doladění estetických detailů. Vysídleným věci a hygienické potřeby je třeba umístit zpět, eventuálně nakoupit nové vanové baterie nebo umyvadlové baterie , zrcadla a další důležité doplňky, abyste mohli svou modernizovanou koupelnu uvést do provozu.