Variace pořádku: 9 tipů na vestavěné skříně a šatníky

Variace pořádku: 9 tipů na vestavěné skříně a šatníky 1

Vestavěné skříně a šatníky přestaly být „pouze“ úložným prostorem.

Se širokým portfoliem možností dokonale kombinují praktické využití s ​​estetickým přínosem a vytvářejí kolorit místnosti.

Luxusní sklo

Sklo je stále modernějším prvkem vestavěných skříní, které díky němu získávají luxusní nádech. Používá se minimálně čtyři milimetry tlusté s bezpečnostní fólií. Trendy je transparentní sklo s nasvícením, atraktivní působí lacobel, tedy jednostranně průhledné sklo lakované v mnoha odstínech včetně tmavých a metalických. Praktická je kombinace se zrcadlem, které potěší hlavně ženy, dává možnost vidět se od hlavy po paty a opticky rozšiřuje místnost.

Ženský sen

Srdce každé ženy zaplesá nad šatnou vytvořeným přebudováním menší místnosti. Komora, sklep nebo menší dětský pokoj, když už ratolesti vyletěly z domu, jsou unikátní možností na zosobnění ženského snu. Místnost se dá pomocí posuvných dveří přeměnit na samostatný šatník vybaven poličkami, věšáky, prostorem na stovky párů bot. Toto řešení vynikne použitím průhledného skla, když se můžete svými poklady kochat i pohledem zvenčí. No vyžaduje nekompromisní řád.

Svěží grafika

Vestavěná skříň může být pro místnost razantním uměleckým přínosem. Umožňuje využití grafoskla, zda použití technologie overface schopné aplikovat jakýkoliv grafický prvek na fólii. Zajímavé je vsazení fotomotivem jen do některé části dveří. Ideálním podkladem je sklo, na které můžete aplikovat tapetu dodatečně nebo si motiv můžete vybrat pod sklo přímo u výrobce. Levnější, ale neméně efektní řešení je použít na tapetu místo skla tenké laminování. Tím se prodlouží její životnost.

Využité podkroví

Podkrovní byty a místnosti jsou trochu nepraktické, jako většina krásných a romantických věcí. Posuvný mechanismus nepotřebuje čtvercové rozměry, a tím otevírá možnosti mít krásný odkládací prostor i pod šikmou střechou. Nejenže plně využije zkosené příčky, ale je i bohatě.

Hliník versus ocel

Oba materiály vyhovují životnosti i funkčnosti. Ocel je však levnější alternativa a hodí se více na skříně s neprůhlednou výplní. Hliník představuje pevnější a efektnější řešení, snese složitější konstrukce i atypické tvary. Pozitivem u hliníku jsou i spodní kolečka ukryté v široké liště, což je estetičtější, ale finančně o něco náročnější.

Půl na půl

Podle zkušeností výrobců je ideální rozložení šatníku na věšení a ukládání přibližně na polovičku. Ve spodní části skříně je vhodné investovat do výsuvných mechanismů a košíků, které umožní využít i vzdálenější místa a uložit v nich boty či oděvy, které nepoužíváme denně. Na vrchních patrech se stále více preferují věšákové sestavy se sklápěcím mechanismem, které si přitáhnete k sobě bez neustálého vyskakování na židli.

Pravidlo 10 centimetrů

Při vestavěných skříních se netřeba řídit poznatkem, že běžné skříně máte „šedesátky“. Kolejnicový mechanizmus si odkrojí z vnitřku skříně přibližně deset centimetrů a kabáty se při šesťdesiatcentimetrovej hloubce budou šoupat rukávem o stěnu. K požadované hloubce skříně s věšákovou tyčí na kabáty tedy vždy připočtěte deset centimetrů.

Zavěšené za sebou

Jsou situace, kdy prostor neumožňuje postavit skříň hlubší než šedesát centimetrů. Tehdy neuvažujte o klasickém věšení kabátů, ale poslouží výsuvné systémy, kde košile a kabáty budou viset za sebou od stěny ke dveřím skříně. Pomocí ramínek a výsuvného věšení i do malé místnosti vtěsnat relativně hodně oblečení.

Součást nábytku

Při zvažování, jak zakomponovat úložný prostor do interiéru, není nic neobvyklého, pokud se například ložnicová nebo obývací sestava promění na kolekci vestavěných skříní. Hravě působí vestavěná skříň s otevřenými policemi či místem na akvárium nebo televizor. Kombinace uzavřených a otevřených částí skříně je stále populárnější, nepůsobí totiž dojmem, že máte byt přeplněný nábytkem.