Kráčejte s dobou a ozvláštněte svůj domov tapetami

Kráčejte s dobou a ozvláštněte svůj domov tapetami 1

Přestože nikdy nevyšly zcela z módy, zažívají takový boom jako ještě asi nikdy. A bodaj by ne, vždyť tapety promění i obyčejnou stěnu na hotové umělecké dílo, které září. Doslova!

Tisíce barev, vzorů a několik materiálových provedení. Vlastně, je jich tolik, že pokud nemáte alespoň přibližnou představu, co hledáte, mezi tapetami se docela snadno ztratíte.

Tím, hádám, nejoblíbenějším a nejprodávanějším typem v současnosti jsou vliesové tapety. Vděčí za to pravděpodobně poměrně jednoduché aplikaci. Stačí Vám lepidlo, váleček a máte „vymalováno“.

 Další možnou volbou jsou vinylové tapety. Jejich sortiment sice není až tak široký, zato povrch a struktura velmi kvalitní a odolná. Ideální jsou tedy do kuchyní, chodeb nebo dětských pokojů. Manipulace s nimi je oproti vliesovým tapetám o něco náročnější. Lepidlo se totiž nanáší na rubovou stranu tapety, tedy potřebujete velký prostor na práci s nimi. Posledním typem jsou nejméně finančně náročné papírové tapety. Ty se ale z obchodů pomalu vytrácejí.

Pokud nemáte představu, co do obývacího pokoje, ložnice nebo dětského pokoje chcete, udělejte si doma fotografii místnosti, její zařízení a zajděte si pro radu do nejbližší specializované prodejny tapet. Obecně však platí pravidlo, že do malých interiérů je vhodné zvolit tapetu s jemným, spíše nenápadným vzorem, do velkých prostor opačně. Originálním oživením jsou fototapeta nebo 3D tapety, jejich efekt se však ztrácí, pokud jejich zakryjete nábytkem.

Praktickým řešením je zvolit tapetu, kterou v případě, že vás omrzí, můžete přetřít klasickou barvou. Také omyvatelné tapety se vám osvědčí v domácnosti, kde pobíhají i malé děti, a kopec práce ušetří tapeta imitující dřevěný nebo kamenný obklad.

Opravdu, slyšeli jste už o fosforeskující tapetě? Přes den si ji na stěně či stropu téměř nevšimnete, ale večer a v noci vám předvede opravdové divadlo. Usínat pod oblohou plnou zářivých hvězd už nemusíte jen v létě na stanovačke …