Trvalky do stínu? Vysaďte si tyto!

Trvalky do stínu? Vysaďte si tyto! 1

Máte část zahrady ve stínu a chtěli byste tam vysadit trvalky? Máme pro vás pár tipů, které to určitě zvládnou. Vyzkoušejte odrůdy funkie, odolnou škornici nebo trávy a kapradiny.

Mnoho letnčiek a většina trvalek by měla růst na plném výsluní, nanejvýš v polostínu. Do velké rodiny trvalek však patří i takové druhy, které vysloveně potřebují stín.

Odrůdy funkie

Velmi odolné a nenáročné jsou všechny druhy a odrůdy fuchsie (Hosta) . Vytvářejí velké dekorativní růžice listů a v létě rozkvétají bílými nebo fialovými květy.

Můžete si vybrat z velké nabídky odrůd funkie se zelenými, šedomodrých, pestrobarevnými bílými a žlutými listy. V říjnu listy nabývají světle žluté podzimní zbarvení.

Tato trvalka má dlouhou životnost a vydrží několik let na stejném místě. Vhodná je i na výsadbu do nádob ve stínu a polostínu.

Pokryvná škornice

Škornice (Epimedium) je odolná pokryvná trvalka a na jaře kvete něžnými žlutými nebo růžovými květy. Některé odrůdy škornice bývají stálezelené.

Trvalé trávy a kapradiny

Na stinné stanoviště lze použít i některé trvalé trávy, například ostřici ( Carex morrowii ‚Variegata‘), chlapane (Luzula nivea a Luzula sylvatica) či různé kapradiny.