Vybíráte novou matraci? Poradíme vám, na co je potřeba myslet

Vybíráte novou matraci? Poradíme vám, na co je potřeba myslet 1

Na úvod vás můžeme uklidnit, protože nic takového jako dokonalý matrace neexistuje. Není ani žádný jediný správný a vědecky potvrzený seznam parametrů, které má každý dobrý matrace vysypat z rukávu. A podle zákonu schválnosti nejpozději do měsíce od nákupu nového matrace (kterému předcházel měsíční výběr) náhodou narazíte na jiný – lepší.

Proč je to tak? Jednoduše proto, že výběr matrace je velmi subjektivní . Přesto se dá při výběru matrace udělat dost pro to, aby vás nemrzela utracena částka, a aby se vám na něm dobře a zdravě spalo.

Důležité jsou tyto základní předpoklady:

 • Dobře znát sebe a své spánkové zvyklosti a potřeby
 • Nešetřit čas a nečekat, že si vyberete hned v první prodejně matrací

Při výběru matrace je třeba zohlednit to, že vážíte například 90 kilogramů a nejraději spíte na boku; a také to, že matrace není dobré vybírat jen na dálku nebo v hypermarketu, kde vám neporadí. Navštivte hned několik prodejen, porovnávejte a hlavně důkladně matrace sami vyzkoušejte. Pro orientační výběr matrace vyzkoušejte i některého z internetových průvodců – například Dr.Sleep .

Dopředu se připravte nebo potřebné matracové minimum

Než vyrazíte mezi regály nebo obsáhlé stránky e-shopů, věnujte pár minut studiu a seznamte se alespoň se základními parametrymatrací. Ten první, se kterým se setkáte, bude pravděpodobně tvrdost matrace. Ta se nejčastěji označuje čtyř- až pětibodové škálou:

 1. nejměkčí matrace
 2. středně měkké matrace
 3. středně tvrdé matrace
 4. tvrdé matrace
 5. velmi tvrdé matrace

Obecně platí, že čím těžší osoba na matraci spí, tím tvrdší matraci potřebuje. Tvrdší matrace jsou také vhodné pro spaní na zádech či na břiše. Naopak pokud rádi spíte na boku, potřebujete měkká matrace.

Na trhu také najdete tzv. partnerské matrace , což znamená, že jsou dvojí tuhosti. Z jedné strany tvrdší, z druhé měkčí. Oba partneři si tak mohou koupit stejný matraci, otočením si ho ale přizpůsobí svým potřebám.

7 zón pro pohodlný a zdravý spánek

U vybraných matrací si můžete všimnout, že jsou rozděleny na zóny . To znamená, že mají v různých místech různou tvrdost a dokáží se tak lépe přizpůsobit tělu. Ideální počet zón je sedm – na hlavu a šíji, ramena, záda, kyčle, kolena, lýtka a kotníky.

Záleží na materiálu?

Je na čase pustit se do výběru materiálu matrace . Typů je dnes na trhu obrovské množství, proto si připomeňme alespoň ty nejrozšířenější spolu s jejich základní charakteristikou:

 • Pružinové matrace – výhodou je, že dobře větrají i na pevné podložce, nejsou však vhodné na polohovací rošty
 • Taštičkové matrace – jsou velmi vzdušné, ortopedicky vhodné, uložíte je i na pevnou podložku, nejsou vhodné na polohovacierošty
 • Latexové matrace – jde o hypoalergenní matrace, které se výborně přizpůsobují tvaru těla
 • Matrace z HR pěny (studené pěny) – vynikají ortopedickými vlastnostmi, ocení je hlavně alergici, taktéž jsou tvarově stálé a pružné
 • Matrace z líné pěny – vzdušné a trvanlivé matrace s vynikajícími ortopedickými vlastnostmi, dobře se přizpůsobují tvaru těla, reagují na teplotu
 • Matrace z PUR pěny – cenově dostupné matrace, vhodné spíše pro příležitostné přespávání, potřebují kvalitní rošt, PUR pěna se často kombinuje s dalšími materiály pro zlepšení vlastností matrace

Na trhu najdete celou řadu matrací, které jsou tvořeny dokonce i kombinací několika materiálů . Doporučujeme vám proto sledovat materiál matrace spíše než sekundární parametr a hledat raději konkrétní vlastnosti, které od svého matrace očekáváte.

Několik dalších tipů pro výběr správného matrace

Z internetové poradně pro výběr matrace na adrese drsleep.sk jsme vybrali sedm dalších tipů, které vám mohou pomoci s výběrem matrace.

 1. Hledejte snímatelný a pratelný potah
  Základní znak kvalitního matrace. Když ho několikrát ročně vyperete nad 60 ° C, udržíte na vysoké úrovni hygienickou kvalitu matrace.
 2. Pevný nebo polohovací rošt? 
  Pokud v posteli rádi lenošit, nebo tam musíte trávit hodně času kvůli zdraví, zvažte pořízení polohovacího roštu . Na ten musíte použít matrace, která je dostatečně pružný – na taštičková nebo pružinový zapomeňte.
 3. Ptejte se na zdravotní certifikáty
  Požádejte prodejce o informace, zda je matrace zdravotně nezávadný, a zda je vhodný i pro alergiky nebo malé děti.
 4. Nechte si doporučit vhodnou údržbu
  Může se matrace vysávat? A jak často ho máme otáčet? A čím ho čistit, když ho oblejeme kávou? Nechte si vše podrobně vysvětlit!
 5. Jaká je na matraci záruka? 
  Pětiletá záruka už dnes není výjimkou. Zajímejte se, jakou dostanete na matraci nadstandardní záruku.
 6. Nejdražší nemusí být rozhodně nejlepší
  Daleko lepší je levnější, ale správně a pečlivě vybrán. Hledejte spíše takový matrace, která 100% vyhoví vašim potřebám.
 7. Co nám napoví výška matrace
  Vysoký matrace nerovná se automaticky dobrý matrace, ale vodítkem být může. Vysoký matrace bude pravděpodobně kvalitnější a pohodlnější, než nízký. Navíc nebude ani tolik náchylný na kvalitu roštu.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru matrace, a když si nebudete vědět rady, zkuste zásahový tým spánkové pohotovosti .