Prvosenka jarní pro radost a zdraví

Prvosenka jarní pro radost a zdraví 1

Primulka, Kaška nebo Petrův klíč i toto jsou názvy, kterými označujeme tuto krásnou rostlinku.

Je to vytrvalá rostlina s válcovitým hnědým oddenkem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů a asi 20 cm vysoký dutý stvol, na jehož konci je květenství. Trubkovité květy jsou žluté, pětičetné, pravidelné, povislá a mají příjemnou vůni.

Dva druhy

Na prvosenku jarní se velmi podobá prvosenka vyšší. Listy mají oba druhy velmi podobné, lépe se dají rozeznat podle květů. Barva květů prvosenky jarní je žĺtkovožltá a jsou jen mírně pootevřené, dokud květiny prvosenky vyšší jsou světle, široké otevřené a jsou na vyšším, mírně chlupatém stvolu.

Tento druh roste ve vyšších polohách. Pokud byste si je také zaměnili, nic se nestane, protože jsou stejně ceněny a mají stejné léčebné použití.

Co se sklízí

Sklízejí se květy i s malým kouskem stonku, nejlépe hned po otevření. Pak je třeba co nejrychleji usušit, nejlépe při teplotě 35 ° C.

Droga obsahuje saponiny, éterický olej, fenolické glykosidy a jiné látky. Používá se při problémech s dýchacími orgány. Usnadňuje vykašlávání hlenů při zánětu průdušek, černém kašli, astmatu, chřipce a nachlazení. Její další vlastností je, že má uklidňující účinky. Působí jako utišující prostředek při neurózách, nespavosti, nespavosti a epilepsii, zmírňuje revmatické bolesti.

Doporučuje se míchat ji s jinými rostlinami, které mají podobné účinky, jako je například divizna či podběl.

Sušené květiny si můžete přidat i do koupele, zvláště pokud trpíte revmatickými bolestmi, nebo se potřebujete uklidnit.

Mladé listy lze použít do jarních salátů. Obsahují zejména vitamin C.