Vysaďte si jarní záhon s funkiemi

Vysaďte si jarní záhon s funkiemi 1

Kromě toho, že přinese do vaší zahrady zelenou a fialovou, přiláká i včely, které v jarních měsících začínají vyhledávat kvetoucí rostliny.

 Funkie patří mezi oblíbené zahradní rostliny. Jsou nenáročné a daří se jim zejména v polostínu. Jejich nepřáteli bývají hlemýždě. Pro včely jsou atraktivní svými nenápadnými květy. V záhonu najdete i oblíbené sasanky v bílé barvě. Chrpa horská či šalvěj hajní začínají kvést v květnu. Záhon doplňuje šanta zahradní, který přitahuje nejen včely ale i kočky.

V zahradách patří mezi oblíbené rostliny, proto jim šlechtitelé věnují mimořádnou pozornost. Každý rok přicházejí s novými odrůdami, takže vybrat si, může být někdy problém. Listy se liší nejen barvou, ale i velikostí (od kopinatý úzkých až po velké, téměř kulaté) a strukturou – jsou lesklé i matné, žebrovité zda se zvlněným okrajem.

Podle zbarvení listů třeba vybírat i stanoviště. Do největšího stínu zasaďte odrůdy s tmavě zelenými a modrozelenými listy, tam, kde několik hodin pronikají sluneční paprsky, můžete dát odrůdy se světlými listy. Nesmí to však být polední slunce, neboť by je spálilo. Obecně je pro funkie ideální takzvaný toulavý stín pod korunami vyšších stromů. V domovině (Japonsko, Čína a Korea) totiž rostou ve vlhkých lesích, hájích a loukách.

 Tyto rostliny rostou pomalu a plnou velikost dosáhnou za 2 až 5 let, na co pamatujte při výsadbě. Vyhraďte jim dostatek prostoru, ačkoli velikost rostlin se také liší v závislosti od odrůdy. Nejmenší dosahují výšky jen kolem 10 cm a největší okolo 60 cm. Když dokonale zakoření, na jednom místě vydrží velmi dlouho.

Při výsadbě pamatujte i na to, že jejich listy nepřezimuje. První podzimní mrazíky jejich spálí a na jaře raší poměrně pozdě. Aby místa v záhonech nebyly holé, vysaďte je spolu s různými jarními cibulovinami.

Funkie se sice pěstují pro listy, některé druhy však i pěkně kvetou. Dlouhé květní stonky se objevují v průběhu května až září. Květy mají většinou lila nebo bílou barvu. Mají zvonkovitý tvar a květy jsou uspořádány do střapců.

Co potřebují?

Na půdu nemají speciální nároky, ale písčité, suché a vápenaté půdy jim nesvědčí. Vhodná je vlhká, humózní půda. Proti suchu jsou odolnější rostliny s hrubšími listy, ale suché stanoviště Funke vůbec nevyhovují. Dostatek vláhy vyžadují hlavně během prvního a druhého roku po vysazení, proto je pravidelně zalévejte. Vláhu jim samozřejmě dopřejte i během horkých letních dnů bez deště.

Jsou zcela mrazuvzdorné, pouze v nejchladnějších oblastech se doporučuje na zimu přikrýt rostliny vrstvou listí. Rozmnožit si je můžete dělením trsů, co můžete udělat na podzim nebo brzy na jaře.