Inspirace v jednopokojovém bytě

Inspirace v jednopokojovém bytě 1

Nemusí se vám zamlouvat styl, barvy či použité materiály nějaké domácnosti, ale vždy se najde cosi, co si můžeme odnést jako inspiraci. Ze světlého jednopokojového bytu jsme si však odnesli kopec inspirací, které se nám nejvíce zalíbily.

Tentokrát jsme nahlédli do sympatického bytového domu v Linnéstaden. „Linné“ – jak žoviálně volají tuto čtvrt Göteburgu místní, je poměrně klidné místo. Hlavní bulvár čtvrti je vyplněn hlavně módními butiky, obchody zaměřenými na zdraví, zkrášlování, stylové bytové doplňky a uvolněnými kavárnami a bistry.

I byt, do kterého vás zveme, se nese v nenucené atmosféře. Asi i díky ní působí mnohem prostornější, než ve skutečnosti je. Jednopokojový byt má totiž pouze 45 m². Světlé barvy a přírodní materiály však z něj dělají jakoby zasnila bydlení.

Možná skandinávský styl není vaše šálek kávy, ale i tak se i v tomto bytě najde pár nápadů, které stojí za inspiraci, ne-li rovnou přímé okopírovanými. Zde je náš seznam toho nejlepšího:

1. Visací rostliny

Nápad s květináči upevněnými v makramé držácích ze provázků nebo textilních šňůr není nový, ale v posledních letech se v interiérech objevuje stále častěji. Většinou jsme je však viděli hlavně na garnýží a u oken.
Nápad zavěsit si rostlinu i hlouběji v místnosti – a to přímo ze stropu – je výborný proto, že hák lze využít i jiným způsobem. Například na upevnění vánočního stromku. Věděli jste, že stavění stromku do stojanu, je vlastně novodobá tradice a původně měl viset z dřevěné hrady?

2. Improvizované lustry

Staré stínítko, které zbavíte těžkého a možná nemoderního potahu a nahradíte ho obyčejným kusem bílé látky – to je výborný nápad i pro méně zručné kutily. Romantické svítidlo z lampionu nebo se stínítkem z lnu nebo tričkoviny natažené na kovovém rámu je krásné. Případně můžete použít i obyčejnou gázu, kterou dostat ve zdravotnických potřebách. Doporučujeme ji před použitím vyprat, aby získala ten správný pomačkaný vzhled.

3. Stojan na časopisy na WC

Je to tak: Čtení na toaletě patří k malým radostem, které si člověk doma dopřeje. Tak nač předstírat? Upevnit si pěkný stojan na pár časopisů namísto volně pohozené hromádky je přece jen stylovější.

4. Improvizovaná sprcha

vecpat do mikrokúpeľne sprchový kout, toaletu, umyvadlo a ještě nějakou skříňku není vůbec snadné. Zalíbil se nám nápad improvizované sprchy se sklopnými skleněnými dvířky. Pravda, toto řešení je možné pouze tehdy, pokud je možné odtok zasekat do podlahy.

5. Dřevěné podlahy

Jistě, výrobci a prodejci plovoucích podlah nabízejí na výběr desítky, ba možná stovky různých povrchových úprav, doslova k nerozeznání od opravdového dřeva. Pravé dřevěná prkna však mají přece jen jednu výhodu – jsou teplejší. Hlavně ve starším domě je proto namístě uvažovat, zda se investice do dřeva časem nevyplatí. A pokud není rozpočet na parkety, lze alespoň obyčejné dřevěné fošny splní úkol …