Koupací jezírko

Koupací jezírko 1

Uvažujete o biotopových jezírku? Milujete přírodu a rádi v ní trávíte čas, a to nejen u vody? Pak je koupací jezírko to pravé pro vás. Přečtěte si možnosti, jak si ho můžete vybudovat na vaší zahradě.

Biotopových jezírko se na zimu nevypouští. Během roku se jen doplňuje voda. Jeho nespornou výhodou je fakt, že krásně zapadá do rázu zahrady. Je nejen krásné, živé, ale také samočisticí. Bezúdržbový a levný provoz bez používání chemických přípravků je u něj samozřejmostí.

Pokud si představujete, že voda je v něm po celý rok ve stejné kvalitě, tak raději zůstaňte u klasického bazénu. Stejně jako v přírodních zdrojích se iv stanovištích kvalita vody odvíjí v závislosti na počasí.

ROSTLINY JAKO FILTRAČNÍ SYSTÉMY

Důležitou roli v biotopu hrají rostliny v regeneračních čistících zónách. Odstraňují totiž z vody fosfor. Tyto zóny jsou mělčí než zbytek jezírka a obklopují koupací část. Platí, že čím větší je regenerační úsek, tím čistší je voda v jezírku. Vodu pomáhají filtrovat vodní rostliny, jako je třtina, ostřice nebo kosatec.

Pokud si myslíte, že rostliny vodu vyčistí do podoby bazénové kvality, pak vás zklameme. Jezírko se nijak během roku nezakrývá, a tak do něj padají nečistoty jako hmyz, pyl a jiné biologické materiály. Ty se nakonec usazují na dně. Kvalita vody závisí také na počasí a okolní teploty vzduchu. Pro čistotu vody je také důležitá velikost biotopu a poměr regenerační a koupací zóny.

Pokud zvolíte menší velikost a chcete mít stanoviště čistý, tak se bez biologické jezírkové filtrace, doplněné o čerpadlo, UV lampu a skimmer, neobejdete. Skimmer zachycuje napadené nečistoty a řasy. Přesto nemusí podchytit vše. Nečistoty, které spadnou ke dnu, odstraníte speciálním podběrákem. Na znečištěnou fólii je vhodný vodní či speciální jezírkový vysavač.

IDEÁLNÍ POMĚR ZÓN

Pro čistotu vody je nejdůležitějším prvkem poměr čisticí a koupací zóny. Oba úseky musí být odděleny tak, aby substrát z regenerační zóny nepropadal do hlubších sfér a rostliny neprerastali do zbývajících ploch.

  • Poměr 70:30 je nejvíce efektivní. Vodu rostliny vyčistí av koupací zóně je vidět na dno.
  • Poměr 50:50 funguje také dobře, ale voda se už úplně nevyčistí. Je lepší ho doplnit čerpadlem. Skvělé vypadá uměle vytvořený vodopád.
  • Poměr 30:70 je nejméně vhodný. V tomto poměru se doporučuje systém doplnit o čističku a čerpadlo.

MINIMÁLNÍ ROZMĚRY

Pokud chcete mít jezírko bez použití jezírkové filtrace, pak musí jeho plocha být minimálně 70 m² . Což odpovídá rozměrům 12 x 6 m nebo 10 x 7 m, případně 9 x 8 m. V menším jezírku si moc nezaplavete. Optimální velikost plavecké zóny je 50 m². Vhodná hloubka je 150 až 250 cm. Čím je jezírko hlouběji, tím lépe.