Plánujete zasklít balkón Na toto si dejte pozor

Plánujete zasklít balkón Na toto si dejte pozor 1

Dřív, než si objednáte firmu na zasklívání balkonu, přečtěte si toto. Nejčastější důvod pro uzavření malého kousku exteriérové plochy bytu je prodloužení doby jejího používání. Jednou kvůli posezení u kávy či možnosti sušení prádla i za ošklivého počasí, jindy kvůli rozšíření skladovacích ploch v malé domácnosti. Bonusem zasklení je, že omezí vniknutí prachu a zároveň vytvoří určitou protihlukovou bariéru. Při bytech v přízemí zvýší bezpečnost před vloupáním a navodí pocit většího soukromí.

Potřebuje ohlášení

Než se do zasklívání pustíte, musíte to ohlásit na příslušném stavebním úřadě. A to kvůli změně architektonického vzhledu fasády. Ideálním řešením je, když se majitelé bytů dohodnou na jednotném typu zasklení.
Nepravidelné střídání různých rámových a bezrámových systémů vizuálně degraduje architekturu domu. V individuálních případech příslušný stavební úřad nařídí, jaký typ zasklení můžete použít.

Důvěřujte, ale prověřujte

Než si objednáte vybrané zasklení, ověřte si kvalitu modelu vyžádáním jeho certifikace od prodejce. Produkty bez atestu nemusí splňovat požadavky normy a často mají problémy s odolností proti zatížení větrem. Realizaci ponechte na odborníky s dlouhodobými zkušenostmi a dobrými referencemi, kteří přijedou zaměřit reálné rozměry balkonu či lodžie. Neohrozíte tak zachování záruční lhůty od výrobce.

Nenápadné zasklení

Bezrámové systémy patří k nejméně rušivým prvkem z estetické stránky, prosklenou plochu neruší žádné vertikální dělicí prvky. Používají bezpečnostní kalené sklo o tloušťce šest milimetrů. Na výběr máte ze dvou základních typů otevírání, posuvný a otočný. Posuvný šetří prostor, což ocení zejména majitelé malých balkonů. Výhodou otočného je, že se dá otevřít úplně. V otočném systému rozeznáváme podle typu konstrukce finský a švédský. Finskýje závěsný, svou hmotností nezatěžuje zábradlí. Poznáte ho podle obloukové konstrukce na stropě. Jeho nevýhoda je, že se hůře otevírá. Švédský systém jako novější typ zasklívání je přesnější, těsnější a stabilnější. Těžiště má položené dolů na zábradlí.

V rámu

Hliníkové posuvné rámové konstrukce mají velmi dobré těsnící vlastnosti. Stačí obyčejné sklo o tloušťce čtyři až šest milimetrů nebo izolační dvojsklo.
Systém zajišťuje minimalizaci tepelných ztrát, ochranu proti nepřízni počasí, hluku, prachu a exhalacím, a to díky speciálnímu tvaru profilů a kvalitnímu kartáčkovému těsnění.
Křídla se posouvají po kolejnici, ne v drážce, proto nevyžadují masivní kotvení.
Tento typ se hlediska pevnosti hodí i na vyšší podlaží, kde bývají nárazové větry.

Aby se nepřehřál

Rozhodli jste se pro zasklení lodžie na sluneční straně? Počítejte s potřebou stínění, abyste zabránili jejímu přehřívání. Jednou z možností jsou venkovní rolety, které ochrání sklo před větrem a deštěm a mají i izolační vlastnosti.
Běžné neprůhledné modely však lodžii či balkon a s ním spojenou místnost zatemnia.Ak se tomu chcete vyhnout, vsaďte na rolety vyhotovené z průsvitných lamel s UV filtry, které jen mírně přefiltrují světlo.
Jinou alternativu nabízejí speciální hliníkové žaluzie, které se montují přímo na každou tabuli.