Květy a listy namísto slunečníku

Květy a listy namísto slunečníku 1

V horkých letních dnech si na balkoně či terase nemusíte instalovat hned markýzu. Na příjemný stín nepotřebujete dokonce ani rozkládat slunečník. Výborné řešení jsou popínavé rostliny, čímž jim dáte třetí rozměr. Zaberou pouze minimální prostor a rozkvetlou zelenou stěnu dokáží vytvořit za poměrně krátký čas.

Důležité však je, vybrat pro rostliny vhodnou oporu. Ta samozřejmě záleží na druhu, který si vyberete. Pokud potřebujete zazelenit větší plochu, určitě budete potřebovat pevnou a stabilní oporu, kterou vyžadují zejména silně rostoucí druhy, jako například rdesno Aubertov, křídlatka japonská a plamínek.

Malou oporu přemění na rozkvetlý závěs i jednoleté popínavky, jako je lichořeřišnice, thunbergie či hrachor vonný. Zelené stěny, které přitáhnou všechny pohledy, vytvoří i fazol šarlatový, povijnice či chmel japonský. Táhnout se snadněji do výšky jim pomohou šňůry nebo dráty připevněny na opoře příčně a podélně. Jednoleté popínavky vysazujeme začátkem roku vždy nanovo, protože s prvními mrazy v podzim odumírají.

Rozkvetlé nebe pomohou na terase nebo balkoně vyčarovat i závěsné koše vysazeny balkónovými rostlinami, jako jsou povislá muškáty, petúnie, lobelky, Diascia nebo Bakopa.