Jak mít pokojové rostliny vždy dokonale krásné

Jak mít pokojové rostliny vždy dokonale krásné 1

Jste vášnivým interiérovým zahrádkářem? Pak tyto tipy pro krásné pokojovky určitě znáte.

Velmi prašné prostředí našim pokojovým rostlinkám určitě neprospívá. Vrstva prachu na jejich listech může způsobit, že živiny se světla a také kyslík potřebný pro fotosyntézu, se k nim dostanou jen těžko, a pak se není co divit, že nerostou do krásy jak by měly. Experti proto doporučují, minimálně jednou do měsíce očistit dopisy izboviek od prachu pomocí hadříku s mikrovlákny. Avšak pro dokonalé zdraví vašich rostlin to nestačí.

  • Je důležité, abyste precizní odstranily všechny neživé části rostlin popadané do substrátu. Je přirozené, že lístky opadávají, ale v případě, že je na vrchu zeminy necháte, je to živná půda pro škůdce a plíseň.
  • Kapka jemného mýdla do kbelíky s vodou musí odstranit každou vrstvu prachu na listech vašich rostlin. Žádné energické drhnutí! Jen jemné otření povrchu listů směrem ven a nezapomínejte ani na jejich spodní stranu.
  • Ideální je, abyste si hadřík z mikrovláken během utírání různých rostlin vyměňovali. Jednoduše ji propláchněte čistou vodou, což je jednodušší než kdyby měla mít každá izbovka svou vlastní utěrku. Vyhnete se tak totiž přenášení škůdců z rostlinky na rostlinku.
  • Všechny hnilobné stonky nebo hnědé lístky musí pryč. Pokud list začne žloutnout, už nikdy se nezazelená, a tím, že ho odstraníte co nejdříve, pomůžete rostlince soustředit svou energii na své zelené a zdravé části.
  • Dopřejte vaší domácí zeleni dva krát do roka pořádnou sprchu. Ideální na jaře, před velkými vedry a na podzim, spíše než přijde zima. 2 – 5 minut dlouhé sprchování vlažnou vodou dokonale z listů odstraní film prachu a substrát dokonale provlhčí.
  • Odborníci se také shodují, že používání stejných nástrojů na rozdílné rostliny jim také může uškodit. Pokud tedy pomocí nůžek odstříháváme odumřelé části jednoho květu, před tím, než se dostanete ke dalšímu, měli byste je důkladně umýt. Znovu tak předejdete přenosu nežádoucích škůdců z rostliny na rostlinu. Při práci s květinami si i vy pravidelně myjte ruce (pokud nejste zvyklí na ochranné rukavice).