Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady

Tlakové myčky pro úklid okolí domu i zahrady 1

Už váš nebaví čistit zablácené kolo, zahradní nábytek nebo venkovní dlažby klasickým způsobem pomocí rejžáku a kýblu s vodou? Na tyhle práce jsou nejlepší vysokotlaké čističe, neboli wapky, které nastavitelným paprskem vody očistí velké i menší plochy. Při nákupu těchto pomocníků je však třeba se zaměřit na několik faktorů.

Než se vydáme na nákup

Pokud jste rozhodnutí si vysokotlaký čistič pořídit, měli byste si ujasnit, jaké bude jeho předpokládané použití. Sháníte čistič pouze pro domácí či hobby využití, nebo jej hodláte využívat na profesionální úrovni, tedy v průmyslu, zemědělství či stavebnictví? Rozdíly v cenách těchto strojů jsou v závislosti na svém využití totiž obrovské, proto je třeba si ujasnit na co konkrétně a jak často budete wapku používat.

Výkon versus tlak

Nejdůležitějším parametrem, na který je třeba se u vysokotlakých čističů zaměřit, je výkon. Výkon čerpadla je udáván obvykle v litrech za hodinu. Čím je tato hodnota větší, tím je možné při čistění dosáhnout lepších výsledků. Pokud ovšem nemáte zajištěn dostatečný přívod vody, bude vám sebevýkonnější wapka k ničemu. V těchto případech se nevyplatí kupovat drahý přístroj, který má průtok třeba 500 litrů/hod, když toto množství z vašeho vodovodu zkrátka „nevyždímáte“. Průtok si můžete snadno naměřit tak, že budete minutu točit vodu do kyblíku a její konečné množství poté změříte.

Na tlaku vody tak záleží úplně stejně jako na výkonu čističe, zvláště při čistění velkých ploch. Malé wapky mívají průtok vody okolo 300 litrů za hodinu, tlak cca 100 barů a příkon motoru do 1500 wattů. Voda u nich musí být usměrněna do hodně úzké trysky, proto se hodí pro čištění menších ploch a konkrétních věcí. Na plošné čištění je třeba mít větší model vysokotlakého čističe s vyšším průtokem. Čištění by jinak trvalo hrozně dlouho a mohlo by se také stát, že by se wapka přetížila.

 

Regulace výkonu

Vysokotlaké čističe by měly být vybaveny regulací výkonu, ne na všechny povrchy totiž můžeme pustit silnou trysku a jinde bude zase nedostatečná slabá tryska. Proudem vody, který z wapky dostaneme, si můžeme klidně nechtěně poškodit třeba lak na autě, oloupat chrom na špicích kola nebo motorky nebo dokonce sundat starý oprýskaný lak na dřevěném plotě. Ano, i takovou sílu může proud vody mít, proto je třeba na to dávat pozor! Vždy raději začněte na minimu a teprve poté opatrně přidávejte.

 

Zaměřte se na příslušenství

Dalším prioritním faktorem, na který je třeba se při výběru vysokotlakého čističe zaměřit, je množství příslušenství, jaké nabízí. K některým malým levným čističům není možné sehnat a dokoupit již žádné další příslušenství a tak ve výsledku zjistíte, že nezvládne více, než základní funkce. V těchto případech se rozhodně vyplatí si připlatit za sice dražší, ale lépe vybavený stroj, jehož základní součástí je například mycí nástavec s nastavitelným paprskem vody, rotační tryska, stříkací pistole nebo nádobka pro nanášení čisticího prostředku.

Než se rozhodnete pro konkrétní stroj, dobře se na jeho příslušenství u prodejce poptejte. Důležité je vědět, jestli je možné k němu dokoupit třeba prodlužovací hadice nebo jiné doplňky, které víte, že se vám budou hodit. Motoristé jistě ocení speciální kartáč na disky kol nebo rotační jemný kartáč na povrch auta. Mnohé myčky mají zabudovaný filtr na hrubé nečistoty, kterým je chráněno čerpadlo. Je tak dobré vědět, zda je možné k němu dokoupit ještě jemný filtr chránící před drobnými částečkami nečistot. Bude se vám hodit hlavně v případě, že odebíráte vodu ze studny nebo z potoka.

Druhy motorů a čerpadel

Jednotlivé tlakové myčky se od sebe odlišují také typem motoru, levnější modely jsou vybaveny lehkými vysokoobrátkovými komutátorovými motory, zatímco ve výkonnějších a dražších strojích najdete robustní indukční motory. Zeptejte se také prodejce, jak se chladí motor daného typu wapky. Pokud se chladí vodou, většinou je to známka větší odolnosti stroje. Také čerpadla, která jsou ve strojích použitá, se liší materiálem – v závislosti na ceně wapky jsou čerpadla plastová, hliníková a mosazná. Je však třeba zmínit, že pořizovací cena většiny přístrojů s mosaznými čerpadly se pohybuje v částkách nad 10 tisíc korun.

 Se saponátem i bez

Wapky využívají k čištění proud teplé nebo studené vody a některé z nich mají možnost použití saponátu. To se hodí v případě, že potřebujete umýt auto nebo mastné podlahy. Se saponátem je samozřejmě třeba použít alespoň vlažnou vodu s teplotou okolo 40°C. Některé stroje jsou vybaveny regulací dávkování saponátu, čímž se mycí prostředek výrazně šetří. Možnost užití saponátu umožňují většinou wapky za cca 5000 korun.

 

Wapky pro nejrůznější využití

Na našem trhu se v současnosti setkáme nejčastěji s vysokotlakými čističi značek Kärcher, Bosch, Wap Nilfisk-Alto, Makita, Ryobi nebo Stihl. Většina firem nabízí několik kategorií těchto výrobků, které jsou rozděleny podle využití. Od 2000 Kč se dají pořídit přístroje na základní čistění, tedy například na očistu kol, zahradního náčiní, malých bazénů a dalších věcí. Na čistění věcí kolem domu, jako jsou fasády, dlažby, potrubí, velký bazén, auto atd. se lépe hodí stroje vyšší třídy, které pořídíte od cca 6000 Kč. Jestliže však máte v úmyslu čistit více osobních aut, motorky, nejrůznější zahradní techniku, velké bazénové plochy či zámkové dlažby, nebo máte doma malé hospodářství, jistě lépe využijete některý z vysokotlakých čističů nejvyšší kategorie, jejichž cena začíná na cca 11 000 Kč.

Při rozhodování, jaký konkrétní výrobek zvolit, se zaměřte také na jeho hmotnost, rozměry, jednoduchost obsluhy, pohodlnost manipulace nebo možnost pojezdu. Všechny tyto faktory vám s výběrem jistě pomohou. Nakonec byste měli zvolit takový výrobek, který nabízí kompromis mezi výkonem, cenou, robustností a způsobem využití, který potřebujete.