Jmelí pro štěstí

Jmelí pro štěstí 1

Tradiční rostlinka Vánoc, která se na svátky najde v nejedné české domácnosti je opředena množstvím mýtů. Seznamte se s ní lépe. Je natolik zajímavá, že to určitě stojí za to.

  • Jmelí bílé

I když se jmelí vyskytuje ve více druzích v našich podmínkách narazíme zejména na Jmelí bílé (Viscum album) a v jižnějších oblastech ještě i na příbuzný druh s názvem imelovec evropský (Loranthus europaeus).

Seznamte se

Tento dvojdomku keř je poloparazitický vždyzelená rostlina, která roste na listnatých a jehličnatých stromech. Má kožovité listy vajcovitového tvaru, které nejsou opadavé a žlutozelené stonky. Kvete na jaře. Květy mají žlkastú barvu a plody jsou bílé lepkavé bobule, které se objevují koncem podzimu až začátkem zimy. Právě díky bobulím je jmelí v povědomí jako jedovatá rostlina. Jedovaté jsou však jen bobule a zbývající části jsou prospěšné s léčivými účinky.

Šíří se díky ptákům

K rozmnožování rostlince pomáhají zejména ptáci, kteří si pochutnávají na lepkavých bobulky. I když plody projdou jejich trávicím traktem, stále jsou lepkavé a díky tváčiemu trusu se umí přichytit na větvích stromů. Z nich pak začne růst zelený keř.

Živiny ubírá i dodává 

Jak jsme již zmínili rostlina je známá jako parazit. Není to však pravda. Jmelí je totiž poloparazit. Je faktem, že z hostitele odebírá vodu a minerální látky, ale na druhé straně díky stálezeleným listem, ve kterých probíhá fotosyntéza, zásobuje hostitele zejména sacharidy.

Téměř nezničitelné 

Protože jmelí zvykne umírat až se svým hostitelem umí se dožít množství let.

Léčivé účinky 

Nať jmelí pomáhá snížit krevní tlak, zmírňuje bolesti hlavy, působí močopudně, zabraňuje zavápnění cév, pomáhá proti křečovým žilám.

Prý přináší štěstí 

Traduje se, že jmelí přináší štěstí a hojnost. Platí to však jen tehdy, když roste na stromě ve vaší zahradě. Pokud byste chtěli, aby rostlo iv té vaše stačí, když na větvičku stromu přilepíte lepkavé bobulky. Nejlepší je, pokud zvolíte bobulky z jmelí, které rostlo na stejném druhu stromu.

Polibek pod jmelím

V minulosti to byla tradice jen ve starém Anglii a Irsku, protože Druidi považovali jmelí za symbol plodnosti. Tento zvyk se však postupně šíří do celého světa.

Jmelí na Vánoce

U nás se jmelí zvykne věšet na dveře a také nad vánoční stůl. Do domu má totiž přinést štěstí, hojnost a pohodu. Plní zejména dekorativní účel.

V minulosti mu připisovali magickou sílu 

V minulosti mělo jmelí sloužit k odhánění chorob, uřknutím, bojů, ohně i zlé duchy. Keltské kmeny, které uctívali přírodu a živly ho považovali za rostlinu, která roste ze vzduchu. Bylo to proto, že rostlina nezakoření v půdě.