Nebojte se mramoru v koupelně

Nebojte se mramoru v koupelně 1

Spojení „mramorová koupelna“ zní snobsky. Mramor se roky zneužíval na prezentaci bohatství a moci, na druhé straně právě z něj umělci vytesali nádherné sochy … Dekorativní kámen a doplňky z něj může kralovat i ve vaší koupelně.

Hýří barvami

Mramor je hornina, kterou tvoří 95% kalcitu a 5% různých nerostů, jílovité hmoty a organické látky, které zbarvují původně bílý mramor. Barevná škála je opravdu pestrá – od bílé, béžové, růžové, čokoládově hnědé až po černou. Cena mramoru se odvíjí od druhu, velikosti formátu, tloušťky, ale závisí i od zbarvení, přičemž tmavší odstíny jsou dražší.

V koupelně se cítí dobře

Mramor stále poutá pozornost neobvyklou kresbou a barvou. Vyrábějí se z něj obklady, dlažba, ale i koupelnové desky, sprchové vaničky, masivní umyvadla a dokonce topné panely. Díky schopnosti dobře přijímat a předávat teplo je mramor vhodný i v kombinaci s podlahovým topením. Dlažba a obklady se vyrábějí v různých formátech, nejběžnější je 30 x 30 cm, 60 x 30 cm, 60 x 60 cm, 15 x 30, s tloušťkou od 1 – 2 cm.

Lesklý, matný

S mramorem se přirozeně spojuje vysoký lesk. Právě tato úprava patří k nejžádanějším. Lesklý kámen skvěle odráží světlo a zdůrazňuje barvu a vzor mramoru. Své stoupence však má i matná úprava – mramor se upravuje kartáčováním, broušením, opalováním, pískováním, čímž vznikají různé efekty. Povrchová úprava má vliv na „chování“ se mramoru, co je třeba vzít v úvahu při jeho konkrétním použití.

Sólo pro mramor

Mramor vynikne samostatně, ale i v kombinaci s jiným přírodním kamenem. Více než důstojnými partnery jsou mu dřevo, nerez a sklo. Přestože jde o kámen, v koupelně nepůsobí chladně. Vybrat si můžete z různých odstínů a hustoty „žilkování“, což je typický znak mramoru. Žilky mohou být jemné nebo výrazné a dávají každému kusu punc originality, protože jednotlivé kusy obkladu nejsou zcela totožné. Přesné řezání kamene umožňuje minimalizovat spáry, což přispívá k jednodušší údržbě.

Výhody a nevýhody

S mramorovým obkladem dokážete vytvořit koupelnu nevtíravého vzhledu, ale také luxusní nebo ve stylu vintage. Mramor je měkký druh kamene, který se snadno opracovává, ale také se může snadno poškodit. Omezuje růst bakterií, je odolný vůči vodnímu kameni, splňuje vysoké hygienické nároky. K nevýhodám patří nízká odolnost vůči kyselinám, která způsobuje změnu jeho odstínu a vznik skvrn. Odolnost povrchu pomůže zvýšit impregnace prostředky na bázi silikonů, hydrofobizační nátěry a voskování. Pro zvýšení lesku se používají leštící pasty s obsahem přírodních a syntetických vosků, větší znečištění se odstraňuje čističem kamene.

2836903