Otravují vás vosy? Víme, jak si s nimi poradíte!

Otravují vás vosy? Víme, jak si s nimi poradíte! 1

Vosy dokáží letní posezení i grilovačku pořádně znepříjemnit. Nejen proto, že neustále krouží nad nápoji a jídlem, ale iz důvodu, že jsou nevyzpytatelné. Na rozdíl od včel totiž často útočí bezdůvodně. Jak si je udržet dál od těla?

Nedejte jim důvod

Nejlepší je neposkytnout jim ani důvod, aby přiletěli. Umístěte sladké nápoje a jídla, které je mohou lákat do větší vzdálenosti od místa posezení. Vše důkladně pozakrývajte, používejte uzavíratelné nádoby, uzávěry nebo síťky na potraviny. Z okolí ovocných stromů pravidelně odstraňujte spadané ovoce. Pokud se navzdory těmto opatřením osy vyskytují ve vašem okolí ve větším množství, zjistěte, zda si u vás nepostavili hnízdo. Třeba ho okamžitě zlikvidovat.

Síla bylinek

Osy a jiný bodavý hmyz nesnášejí vůni rebarbory. Na jejich odpuzení stačí výluh z listů. Několik listů zalijte vodou a nechte odstát. Nádobu s tímto výluhem můžete postavit na stůl nebo nalít do rozprašovače a nastříkat ním rámy oken. Nepříjemně jim voní i bazalka, máta či šalvěj. Postavte si na stůl květináč s těmito bylinkami a zaručeně se vám budou vyhýbat. Vyzkoušet můžete i česnek.

Káva

Pokud rádi pijete tureckou kávu, odložte si sedlinu. Využijete ji při letním posezení spojeném s grilovačku. Nasypte ji do nádoby, zapalte a nechte doutnat. Také můžete vhodit pár zrnek kávy mezi uhlíky.

„Podplaťte“ je!

Peníze prý nesmrdí, ale vosám ano. Údajně nesnášejí pach mědi ani mosazi, ze kterých jsou vyrobeny eurocenty. Promněte pár mincí mezi dlaněmi a rozložte je na stole.Oblečte se nenápadneOsy lákají výrazné barvy. Pokud nechcete, aby vás obléhali , oblečte se do tlumených nebo neutrálních odstínů. Vyhýbejte se květinovým vzorem a zářivým barvám, které zejména během slunečných dnů lákají osy. Také nepoužívejte výrazné parfémované vůně.

Falešné vosí hnízda

Mnozí, kteří tento trik vyzkoušeli tvrdí, že funguje. Na různá místa v zahradě či na fasádu domu rozvěste hnědé papírové sáčky. Měly by být vyplněny nebo nafouknuté, aby co nejvěrněji imitovaly vosí hnízdo. Jelikož vosy jsou teritoriální hmyz, začnou se vašemu pozemku vyhýbat.

Voňavá dekorace

Na stůl položte nakrájený citron napíchaný hřebíčkem. Je to pěkná dekorace, která nádherně voní, ale vosám tato aroma překáží.

Sladká past

Na osy můžete použít i tuto mechanickou past. Do seříznuté plastové láhve nalijte vodu, ocet, trochu soli a cukru. Vrchní část vložte zpět do láhve úzkým hrdlem dolů. Osy dokáží vletět dovnitř přilákány vůní, ale ven se už nedostanou.