Postarejte se o trvalky, aby kvetly i podruhé

Postarejte se o trvalky, aby kvetly i podruhé 1

Stračka, zvonky, žebříčky, denivky a okrasné šalvěje na trvalkovém záhoně už od časného léta potěší záplavou nádherných květů. Nádhera, ale po čase odkvete. No nemusí to znamenat konec. Podpořte jejich další kvetení řezem a vhodnou péčí.

Odstraňujte odkvetlé

Pro kvetoucí nádheru zachovat co nejdéle, průběžně odstraňujte odkvetlé části, podpoříte tím tvorbu nových květních pupenů.

Podpořte je

Trvalky s vysokým vzrůstem potřebují podpěru nebo obrubu z nižších trvalek, aby se neohýbaly a nepolámaly. Mezi pravidelné práce na trvalkovém záhoně patří zavlažování, plete plevelů a mulčování, jakož i kontrola, zda rostliny nejsou napadeny chorobami nebo škůdci.

Dodejte jim živiny

V červnu třeba podruhé hnojit i trvalky. Nejlepší je plné organické hnojivo rozhodit mezi rostliny a snadno zapracovat do půdy. Trvalky vám budou vděčné i za dodatečnou dávku kompostu. Kompost zlepšuje strukturu a úrodnost jakéhokoliv druhu půdy. Účinně zkvalitňuje chudou písčitou půdu i velmi těžkou jílovitou zeminu.

Řez podpoří další kvetení

Celá řada trvalek třeba po prvním odkvětu seříznout celkem při zemi, aby vykvetly i podruhé. Mezi tyto trvalky patří například stračka (Delphinium) , šalvěj (Salvia nemorosa) , šanta zahradní (Nepeta xfaassenii) , odrůdy Letnicích (Erigeron) a hybridy Tradeskancie (Tradescantia andersoniana) .

Významnou podmínkou druhé fáze kvetení je i dostatečné hnojení a zavlažování. Kromě toho, zejména při Stračka, třeba zabránit, aby nové výhonky nepožrali hlemýždě.