Jak na čištění krbových skel

Jak na čištění krbových skel 1

Kdo vlastní krb nebo krbová kamna jistě ví, že teplo z ohně žádné byť sebelepší radiátory nenahradí. S prací kolem krbu je to sice složitější, než otočit ventilem na radiátoru, výsledek však stojí za to. Plápolající oheň a praskající dřevo je opravdovým kouzlem domova. Někdy se ale stane, že tančící plamínky ohně zmizí za začernalým a znečištěným sklem. Zde najdete pár rad k tomu, jak udržet krbové sklo krásně čisté.

Za znečištěním skla často stojí špatné dřevo

Nejdříve se podívejme na to, co znečištění skla způsobuje a jakým způsobem lze toto znečištění minimalizovat. Jedním z nejčastějších důvodů začouzeného skla je špatně vyschlé dřevo. Voda nebo smůla ve dřevě se po zapálení vypařuje a ze dřeva se více kouří. Začouzení skla způsobuje i to, pokud jako podpal používáte noviny a různé druhy papíru.

Dalším aspektem je tah komína. Pokud vám hůř táhne, kouř se v krbu nebo v krbových kamnech více hromadí. Je proto potřeba jednou za čas komín vyčistit a pravidelně vynášet popel. Vhodné je také vytvořit v krbové vložce velký žár. Důležité je čistit sklo pravidelně, pokud mu věnujete pozornost jen tehdy, kdy už opravdu přes saze na oheň nevidíte, je pak těžší se usazenin zbavit.

Začouzení skla můžete také omezit tím, že dáte dřevo dál do krbu, aby se nedotýkalo skla. V dnešní době existují i speciální krby a krbové vložky, které mají sekundární spalování, což znamená, že se dřevo zplynuje a shoří i tento plyn, což znamená celkově menší znečištění a méně odpadu z kamen. Existují také samočisticí skla, která jsou vyrobena tak, aby byl ve vložce vyvinut větší žár a docházelo k menšímu znečištění. Ovšem za tyto dvě možnosti je třeba si více připlatit.

Saponáty a speciální přípravky

V dnešní době najdete v obchodech téměř všechno, na co si vzpomenete. Stejně je tomu i v případě přípravků na čištění krbových skel. Tyto přípravky najdete v hobby obchodech, železářstvích, ale i v drogeriích nebo klasických obchodních centrech. Na trhu existuje několikero přípravků, je jen na vás, který vám a vašim kamnům bude vyhovovat nejlépe.
Na výběr jsou například gelové přípravky, které jsou velice oblíbené, nebo spreje i tekuté přípravky. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, k čištění byste měli použít jemný hadřík, který nepouští chlupy, nebo klasickou houbičku na nádobí (z té jemnější strany). Vhodné jsou i pevnější papírové ubrousky nebo novinový papír.

Tyto speciální přípravky jsou vhodné především v případě, kdy je sklo opravdu hodně zanesené a jeho vyčištění je třeba věnovat více času. Pokud ale čistíte sklo často a pravidelně, postačí vám i běžné domácí saponáty. Pozor! Sklo se čistí vždy a jedině pouze když je úplně vychladlé.

„Babská rada“ nad zlato

I v případě krbových skel existují takzvané babské rady a tipy, které jsou lety prověřené a mnozí majitelé krbů na ně nedají dopustit. V tomto případě se jedná o naprosto jednoduchý návod, který vás navíc nebude stát ani korunu. Zajímavé na tomto způsobu čištění je to, že pro hlavní čistící přípravek sáhnete právě do kamen.

Stačí si vzít papírový ubrousek nebo novinový papír a nanést na něj trochu jemného popelu z krbu. Krouživými pohyby pak ubrouskem přejíždějte po skle a postup několikrát opakujte. Nakonec sklo doleštěte jen pomocí čistého ubrousku nebo novin. Ať už sáhnete po popelu nebo po chemii, čištění skel opakujte pravidelně. Kouzla ohně v krbu si pak budete moci užívat po celou topnou sezónu.