Klasické sedačky

Klasické sedačky 1

Při slovním spojení klasické sedačky si většina z nás představí čalouněnou rovnou pohovku, s pestrým barevným vzorem, která je obvykle součástí kombinace 3 + 2 + 1 . Další „dvousedák“ a křeslo ve stejném designu tak tvoří jakousi soupravu.

Díky svému tvaru, který preferuje spíše pohodlí před designem , se hodí spíše do obýváků zařízených stejnojmenné, v klasickém stylu. Avšak sladíte je i do rustikálního interiéru , případně do obývacího pokoje laděné v retro designu. Ani v moderních domácnostech nemusí být jejich výběr krokem vedle. S minimalismem však kamarády nebudou …

Klasické látkové sedačky

Je pravdou, že klasika v minulosti a klasika dnes se liší v mnoha ohledech. V současnosti se v tak velké míře nepřihlíží na přítomnost vzorů , i když nejsou výjimkou. Upustilo se i od oblíbené kombinace 3 + 2 + 1 , kterou nahradili sedací soupravy se solitérními křesly nebo taburety.

Typickým znakem však zůstává barevnost , která spoléhá zejména na teplé odstíny hnědé, oranžové, červené či fialové. Klasické sedačky však najdete iv jiných barevných provedeních. V podstatě si můžete „namíchat“ (u některých výrobců) vlastní výběr odstínů.

Jakoby i ne, vždyť čalounění je základem klasiky , nepočítáme-li dřevo. Zásadní rozdíl ve srovnání dob minulých, je však v kvalitě materiálu potahů. Nejen kůže se totiž vyznačuje vlastností trvanlivosti. Mnohé látky jsou díky dostatečné tloušťce odolné vůči každodennímu používání a splňují i kritérium jednoduché údržby .

Reprezentativní nebo konzervativní?

Sklon k inovacím má své opodstatnění i pro klasické sedačky . Nabírá na funkčnosti a komfortu, ale zároveň neopouští tradičnost . Takové spojení má za následek, že zařízení bytu nemá tendenci připomínat „muzeum šlechtického nábytku“ (i když někomu by se to mohlo líbit).

Dnešní „klasika k sezení“ už nepřipomíná „sezení pánů“, no to neznamená, že není reprezentativní. Tradiční tvary či zdobení se nevylučuje, ale působí přirozenějším a ne okázalým dojmem . Konzervativní provedení nedělá z klasických sedaček dominantu obývacího pokoje, spíše vytváří něžnou eleganci , která jednoduše ladí.

Pokud přece jen máte rádi „starou klasiku“, sáhnout můžete po designových kouscích, které jsou sice výsledkem současné řemeslnické práces materiály, ale inspirací a návratem k francouzskému baroknímu stylu. Taková sofistikovanost si však ptá svou daň. Jednak obezřetnost při sladění se zbytkem interiéru, a také finanční náročnost.

Klasické kožené sedačky

Elegantnost a nadčasovost . Právě tyto vlastnosti, kromě jiných, udělali kůži materiálem, který přistane rustikálním, industriálním, moderním i klasickým obývacím pokoji. Rozdíl je jen v ozdobnosti samotné konstrukce sedací soupravy, v jejím tvaru a  způsobu, jakým je šitá . Prošívané a zhuštěné lemy, měkké polstrování ať nenápadnost už závisí na stylu.

I když klasické sedačky mají tendenci objevovat se spíše v levnějších cenových kategoriích, kůže je výjimkou. Sice je z materiálů klasikou právem, vlastnosti trvanlivosti, odolnosti, snadné údržby či „věčné trendovosti“ z ní dělají luxusní artikl.

Právě tento fakt je paradoxně popřením toho, že klasika nepatří do moderního interiéru nebo nemůže být součástí exkluzivního zařízení bytu. Na tom se přece podílí několik faktorů. Další druhy nábytku, doplňků, dekorací , osvětlení, bytového textilu, podlahovin, barev a obložení stěn ..

V obýváku staré mám …

Klasické sedačky mají několik podob , protože se jejich vzhled nevztahuje na jedno přesně stanovené období či konkrétní zemi. Na Slovensku má totiž termín klasika v bydlení jiné pojetí jako například v Anglii, ve Francii či ve státech Skandinávie.

Pokud se podíváme na klasiku v našich končinách , často má blízko k opět oblíbenému stylu retro . V tomto případě nevyniká ornamentálnosti či složitým tvary. Typické jsou oblé zešikmené nohy nábytku (ne s velkou tloušťkou) a čalounění připomínající samet.

Návrat k sedmdesátým a osmdesátým rokem minulého století má inspirativní charakter iv současných moderních obývacích pokojích. Retro sezení díky své typické konstrukci působí vzdušně a  snadno se kombinuje s různými styly v oblasti bydlení.

Včera a dnes

Výběr sedací soupravy není jen otázkou estetiky. Setkáte se totiž s rozdílnými generačními názory na to, které klasické sedačky jsou vhodné do interiéru. A je to úplně normální. Nejde jen o  individuální vkus , ale zejména o specifické požadavky, které jsou jiné pro mladé lidi a jiné například pro seniory.

Nepřizpůsobujte proto svému okolí a  dopřejte si sezení , po jakém toužíte vy. Sami přece nejlépe víte, že běžně splňuje i místo na relax s vyloženými nohama nebo je příležitostnou alternativou postele .

Klasická sedačka je v současnosti typická zaoblenými tvary (rozdíl oproti moderním variantám), vyšším „zády“ – opěrka nabízí pohodlné opření hlavy a běžné jsou také „područky“ na kraji pohovky. Nabídka zahrnuje také klasické rohové sedačky, které jsou ukončeny stejně, případně jejich rameno tvoří tzv. otoman (taktéž s oblými liniemi).

Kde najít tu pravou?

V první řadě je důležité ujasnit si, co konkrétně je nejdůležitějším kritériem výběru . Pokud bereme v úvahu design , určitě stojí za zmínku, ale originální kousky nehledejte. Klasika totiž upřednostňuje před vizuální stránkou pohodlnost a komfort .

Vsaďte na praktičnost a ergonomii . Anatomicky tvarované sezení potěší všechny generace a nepochybně i páteř, ale výšku sedáku přizpůsobenou bezproblémovému vstávání ocení zejména starší lidé.

Pokud jste se rozhodli pro tradičnější klasický styl , široký sortiment obývacího sezení najdete v eshopech Nový nábytek , Idea nábytek , My interier ,  Tempo Kondela a podobně.