Levandule je aromatická bylinka s širokou škálou využití

Levandule je aromatická bylinka s širokou škálou využití 1

Jižní Francie je legendární svými poli plnými levandulí, které se pěstují pro výrobu parfému. V severní Americe se levandule pěstuje pro své květiny a vůni, ale také slouží jako položka pro výrobu kosmetických produktů a má schopnost ustát teplo a sucho.

Ve zahradě může levandule tvořit nízký živý plot nebo aromatickou hranici podél cesty. Své místo si najde i v skalce. Fialová levandule a oranžový mák rostoucí v skalce mají dobře odvodnění půdy. 
A samozřejmě, levandule je přirozenou volbou pro všechny bylinkové zahrádky. Chladné šedo-zelené listy pěkně kontrastují s vlastními květy. Levandule roste docela dobře i v květináčích.

Pěstování, půda, péče

Zasaďte rostliny 30 až 45 centimetrů od sebe v otevřeném prostoru s plným sluncem a dobrou přirozenou cirkulací vzduchu. Rostlina levandule by měla být dobře odvodněná. Pěstujte v mírně zásadité půdě s pH 6,7 a 7,3. Před výsadbou můžete přidat do půdy písek, abyste zvýšili odtok, který je při pěstování levandule zásadní, protože levandule nebude tolerovat nadměrnou vlhkost. Pro další zlepšení odvodňování pěstujte rostlinu ve svahu nebo v nadzvednutém lůžku.

Květy levandule kvetou v létě. Lehce zastřihněte na podporu větvení, zejména na jaře, jakmile rostliny vykazují nový růst.

Rostlinu hnojíme na podzim, aby byla přes zimu silnější a vytrvalejší.

Nezapomeňte, že levandule potřebuje dobrou drenáž a dobrou cirkulaci vzduchu. Nenechte ji v příliš vlhké půdě, ale nenechte ji ani vyschnout před dalším zalitím.

Použití

Levandule se dá použít v mnoha formách:

Jak sušená bylina se používá k relaxaci a bylinné čaje.

V tinkturách napomáhá relaxaci a dobrému spánku.

Sušenou levanduli můžete přidat do polštářů. Zajistí vám to zdravý a kvalitní spánek.

Esenciální olej z levandule uklidní popálenou nebo suchou pokožku.