Pokojové rostliny, které čistí vzduch

Pokojové rostliny, které čistí vzduch 1

To, že čistí rostliny vzduch v našich domovech není žádná nová informace. Mnoho rostlin dokáže zbavit vzduch i zákeřnějších toxických látek, které vám mohou způsobovat například bolest hlavy, dráždění sliznic, ale i vážnější problémy. Které to jsou?

Podle studií NASA dokážou některé rostliny odstranit z ovzduší látky jako benzen, formaldehyd, trichloretylen, xylen či amoniak. Studie zmiňuje celkem 18 super rostlin, které dokáží filtrovat všech 5 toxických látek. Kromě těchto látek vás zbaví i prachu a bakterií, které se vyskytují v různých výrobcích, materiálech či v nábytku v domácnosti. Ze studie vychází doporučení mít alespoň jednu rostlinu na 10 m2. Podívejme se na vybraných 6 nejúčinnějších bojovníků za čistý vzduch v domácnostech.

Chryzantéma

Bojuje s celou řadou chemikálií, včetně xylenu, formaldehydu, trichlorethylenu, toluenu a benzenu. Uchovávejte ji v obývacím pokoj při slunečním světle, tam, kde její vlastnosti mohou být nejvíce využity. Po odkvetení ji můžete nasadit do venkovní zahrady.

Zelenec

Zelenec je rostlina bojující proti oxidu uhelnatému, xylenu, formaldehydu. Ideálně pracují v chladnějších teplotách a na nepřímém slunečním světle. Doporučujeme ji díky vlastnostem umístit k přístřeškům, garážím a tam, odkud vám jdou nejvíce zplodiny z aut. Zelenec patří k nejméně náročným rostlinám, čímž je skvělou volbou pro zapomnětlivé pěstitele a začátečníky.

Dracéna čili dračinec

Existuje kolem 40 různých druhů dracény, což vám usnadní vybrat si tu nejvhodnější do svého domu. Jde o obyčejnou listovou rostlinu s dlouhými širokými pestrými listy. K odstraňování nečistot jsou jedny z nejlepších. Rostlina může dosáhnout do úctyhodných rozměrů, proto má rády obývací pokoje s vysokými stropy a mírné sluneční světlo. Rostlina není vhodná pro domovy s domácími mazlíčky, protože pro ty je silně toxická.

Tchýnin jazyk

Již podle svého názvu je patrné, že půjde o největšího zabijáka všech škodlivin. Tchýnin jazyk je skromná nenáročná pokojová rostlina, která vydrží mnoho omylu nezkušených pěstitelů. Tchýnin jazyk má silnou účinnost v boji proti aerosolu, xylenu, formaldehydu, trichlorethylenu, toluenu a benzenu. Umístěte ji nejlépe do ložnice, protože v noci vyrábí kyslík a vám se bude skvěle dýchat. K pěstování má ráda sušší podmínky a občasné slunce.

Aloe vera

Tato šťavnatá rostlina bojuje a formaldehydem. Gel uvnitř hojí popáleniny a obsahuje neskutečné množství vitamínů, enzymů, aminokyselin a dalších sloučenin, které jsou antibakteriální, protizánětlivé a hojivé. Aloe vera miluje kuchyňské parapety a slunce.

Lopatkovec

Lopatkovec je relativně malou rostlinkou ve srovnání s těmi předchozími, ale stále má významné schopnosti odstranit amoniak, benzen, formaldehyd a trichlorethylen. Je velmi snadná na pěstování a kvete po většinu léta. Lopatkovec bude vhodnější mít ve větším prostoru s dostatkem místa, protože přispívá do ovzduší i pylem a květinovou vůní. Má raději stinná místa a vlhčí půdu bez přelévání.