Koberce se vracejí do našich domácností

Koberce se vracejí do našich domácností 1

Koberce se vracejí do našich domácností ve stále větší míře. Dokáží totiž zútulnit, oživit či prohřát prostor tak, jako žádná jiná podlahovina.

Pověry o tom, že pro alergiky je zdravější prostor s dlažbou či parketami jsou již definitivně vyvráceny. Nejnovější německé výzkumy srovnávaly prašnost v prostorách s celoplošnými koberci a pevným laminátem či dřevem. Ukázalo se, že v místnostech s koberci, jako byly ložnice, dětský a obývací pokoj, je o polovinu nižší koncentrace jemných prachových částic než v místnostech bez koberců. Prach, který sedá do koberců, se chůzí a větráním totiž nevíří tak, jak nad tvrdými podlahovinami a nedostává se do plic člověka. Pravda není ani to, že v kobercích žijí roztoči. Svůj ráj mají v postelích či pohovkách a důkazem jejich neschopnosti žít v kobercích je fakt, že v kancelářích s koberci, kde nejsou postele, se žádné roztoči nevyskytují.

Kam to bude

Při výběru koberce je nejdůležitější to, do jaké místnosti ho plánujete položit. Pokud vybíráte koberec do jídelní části, myslete na to, že se na něj může kdykoliv něco vylít či vysypat. Měl by být tedy nenáročný na údržbu, odolávat častému posouvání židlí, nejlépe s nízkým vlasem. Vyhněte se i světlým barvám, na nichž je vidět každý flek či třísku. Do ložnice a obývacího pokoje je vhodný koberec z téměř každého materiálu. Kusové koberce se hodí z praktických důvodů do koupelny, protože je v případě zamoření můžete jednoduše zavěsit a nechat vyschnout. Do dětského pokoje patří koberec příjemný na dotek, protože děti na něm sedí a leží. Pozor však na přírodní materiály, z nichž se přirozeně uvolňují vlákna, které by děti mohly vdechnout. Výběr koberců ovlivňuje i to, zda máte domácí zvíře. Pokud ano, volte raději ty s nízkým vlasem, do kterého se méně zachycuje srst. Usnadníte si tak následné čištění.

Shaggy koberce jsou charakteristické svým huňatým huňatým vzezřením. Díky hustým a dlouhým vláknům jsou trvanlivější i barevně stálejší. Kromě toho poskytují nadstandardní pohodlí při chůzi, jejich povrch je totiž mimořádně měkký. Mohou být vyrobeny z umělých i přírodních materiálů.

Koberce nejvyšší kvality jsou vyrobeny z vlny. Díky přírodnímu lanolinu, který vlna obsahuje, mají vlákna větší pružnost a tvarovou paměť. Další jejich výhodou je schopnost tlumit hluk a udržovat přirozenou vlhkost prostředí. Snesou podstatně vyšší zátěž než umělé koberce. Velurové koberce mají hladký, jemný, jednolitý povrch a krátký vlas, protože se v rámci konečné úpravy zastřihují. Pro svou vysokou odolnost a bezproblémovou údržbu se hodí i do těch nejvíce frekventovaných místností.

Syntetická vlákna. Polyamid je odolný proti oděru, ale neposkytuje tepelnou izolaci. Polypropylen má menší tvarovou stálost, ale je odolný proti vlhkosti z prostředí. Polyester je pevný a odolává poškození a blednutí, zároveň je měkký.

Pečujte o ně

Chcete-li, aby koberce zůstali čím déle jako nové, dodržujte několik pravidel. V první řadě používejte rohožky, které odstraní špínu a vlhkost z vašich bot, takže ji neroznosíte z chodby dále do bytu. Koberce byste měli vysávat dva až třikrát týdně. Pokud na ně začnete pozorovat známky hlubšího znečištění, je načase stejně hluboké čištění. Můžete použít vlhký prášek, který absorbuje prach a nečistoty a snadno se z koberce po čase působení vysaje. Tato metoda je vhodná pro vyšívané a tkané koberce s nízkým vlasem. Další způsob čištění koberců je pomocí roztoku, který připravíte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na vlnu s 15 díly vody. Rovnoměrně ho naneste na koberec a vlhkým hadrem odstraňujte nečistoty, koberec na závěr nechte pořádně proschnout. V případě, že jsou koberce velmi znečištěné, ideální je strojní čištění párou, které dokáže i tím sešlapání navrátit původní vzhled. Běhouny snesou vyprání v pračce na třicítce.

Ručně tkané perské koberce patří mezi umělecky cenné kousky, protože každý jeden je originál. Jejich výroba vyžaduje zručnost, preciznost a trpělivost a trvá řádově měsíce i roky. Od toho se odvíjí i poměrně vysoká cena, na kterou má vliv materiál i rozměr, hustota vázání, výška vlasu, počet použitých barev, nápaditost motivu, symetrie vazby a harmonie barevných kombinací. Vyrábějí se z vlny, hedvábí nebo jejich kombinace.

Čarujte s prostorem

Správně zvolený koberec dokáže změnit dojem z prostoru. Stačí ho jen vhodně umístit podle toho, zda chcete zvětšit, zmenšit nebo prodloužit danou místnost. Chcete-li dosáhnout optické zvětšení, vyhněte se více kusem koberců, které podlahovou plochu „rozbíjejí“. Volte celistvé, metráže koberce s jednolitou barvou. Právě do malých místností se výborně hodí koberce bez vzorů, ideálně ve světlých odstínech – díky tomu vypadají mnohem prostornější, než jsou ve skutečnosti. Velké místnosti snesou tmavé koberce a velké vzory, díky kterým nepůsobí prázdno. Příliš dlouhý prostor opticky zkrátíte vzorovaným kobercem, do krátké místnosti na dojem prodloužení zase umístěte pruhovaný koberec, přičemž pruhy budou rovnoběžné s kratší stěnou.

2728-0806597064_v