Pečicí trouby

Pečicí trouby 1

Který spotřebič je dominantou každé kuchyně? Přestože možností je mnoho, správnou odpovědí je trouba . Moderní kuchyně se dnes už bez kvalitní trouby vůbec neobejde a co víc, nejde jen o praktického pomocníka, ale také o důležitou součást designu.

Velké spotřebiče , mezi které trouby jistě spadají, jsou totiž poslední roky stále více a více stylovější, elegantnější a zajímavější. Trouba už dávno není jen o rychlé přípravě běžného jídla , jde o mimořádně podstatnou součást vybavení celé kuchyně.

Volně stojící nebo vestavná pečicí trouba?

Jednoznačně z praktického i estetického hlediska jsou nejlepší trouby vestavěné . Časy, kdy kuchyňskou linku „hyzdil“ sporák s volně stojící troubou, jsou naštěstí dávno pryč. Dnes jsou vestavěné trouby navíc mimořádně multifunkční a víte je využít k přípravě opravdu rozmanité palety jídel.

Při výběru vestavné trouby je třeba rozhodnout prakticky jen pro jednu věc a tou je výška. K dispozici jsou dvě velikosti a to klasická nebo kompaktní . Klasická trouba má výšku 60 cm, kompaktní jen 45 cm.

Klasická výška je standardem pro běžné domácnosti, takže pokud jste běžná rodina, určitě zvolte tento typ vestavné trouby. Naopak, pokud jste v domácnosti jen jeden nebo dva, zcela postačí i kompaktní trouba , která ušetří místo v kuchyňské lince . Totéž platí i pro menší kuchyně v panelácích.

Které vlastnosti a funkce si všímat

Přestože trouby jsou už podle názvu určené primárně na pečení , zdaleka se tím nekončí možnost jejich všestrannějšího využití. Aby se tak ale mohlo stát, je třeba při výběru zaměřit na určité specifické funkce. Základní a levnější modely je nemusí všechny mít, ty nejdražší a nejlepší trouby už ano.

Horní a spodní ohřev spolu s grilem jsou základem funkcí, ale u grilu si všimněte i možnost dodatečných voleb programů . Pokud budete dívat kvalitnější trouby , určitě by měly nabízet i funkci rozmrazování, takže nemusíte využívat mikrovlnku .

Co se týče pečení, kromě klasického pečení může trouba mít i speciální program 3D pečení. Jde o  progresivnější víceúrovňové pečení , které umožní na více úrovních v troubě péct různé druhy pokrmů.

 

Kromě výše zmíněných funkcí a vlastností by mohla mít trouba i:

  • pečení v páře , díky kterému připravíte jídla nejzdravějším způsobem
  • termosondu , kterou oceníte při pečení masa
  • pyrolýzu nebo katalýzu , díky níž udržíte troubu v čistotě levou zadní
  • ventilátor by už měl být samozřejmostí, bez něj troubu určitě nekupujte
  • zkuste najít model, který dokáže troubu vyhřát ne na 240 , ale až na 300 stupňů Celsia
  • samozřejmostí by měl být časovač a i funkce super rychlého pečení či ohřevu

 

Elektrické nebo na plyn? A jaká velikost je lepší?

Zatímco volně stojící trouby mohou být napojeny na zemní plyn i elektřinu , u vestavěných se vyskytují téměř na 100% jen elektrické trouby. Plynové vestavěné trouby jsou výjimkou a obvykle mají spíše retro design , takže do retro kuchyně zapadnou mnohem více, než do té modernější.

Co se týče velikosti, zde byste se měli řídit zejména počtem členů domácnosti a frekvencí pečení. Nejmenší trouby mají 35 až 43 litrů a do této kategorie patří zejména kompaktní trouby s výškou 45 cm.

Klasické trouby mají nejčastěji objem do 70 litrů a takový objem doporučujeme i my. Pokud jste ale početnější rodina, můžete si vybrat i větší troubu, přičemž ty největší se blíží objemu až k 80 litrům.

Nejlepší pečicí trouby: recenze a test prozradí více

Chcete vědět, která značka je nejkvalitnější? Nebo to, který modelovou řadu trub má nejlepší reference, nejvýkonnější peče jídlo či dokáže upéct koláč i pizzu současně? V takovém případě byste se neměli spoléhat pouze na to, co říká výrobce nebo prodejce.

Naopak, doporučujeme prohlédnout si na internetu různé testy a recenze, ideálně i hodnocení od uživatelů. Z nich se nejlépe dozvíte, jak fungují funkce na dané troubě, ale i to, jak se s ní peče v praxi a jak se ovládá. Zejména pohodlnost ovládání byste neměli podcenit.

Jak vybrat trouby? Zkušenosti jiných pomohou i vám

Vybavení trouby rozhoduje do značné míry o tom, jak se vám bude jídlo připravovat a jaký bude výsledek. Zkusili jsme tedy shrnout to podstatné , co odlišuje průměrné a nejlepší trouby na trhu.

Pro optimální používání trouby jsou nejdůležitější:

  • tlumené či pomalé dovírání dvířek není luxusem, ale praktickým vylepšením pro dlouhodobě 100% kondici trouby
  • nepodceňujte teleskopické rošty , protože i toto má velmi praktický význam
  • abyste už nikdy nepopálili, zvolte troubu s ochlazovacím systémem dvířek
  • pokud je čelo trubky nerezové, upřednostněte povrchovou úpravu speciálně proti otiskům prstů

Praktičnost i design

Jak jsme zmiňovali již na úvod, trouby v dnešní kuchyni musí už i dobře vypadat a ideálně zapadnout tak k ostatnímu vybavení, jakož i ke stylu a designu kuchyňské linky . Z tohoto důvodu doporučujeme zkusit sladit troubu barevně s kuchyní .

Velmi užitečnou funkcí, která je důležitá pro praktičnost i zajímavý design, jsou tzv. push knoflíky . Jde o funkční i stylové prvky, nakolik tlačítka se přitlačením dají zcela zasunout do vnitřku trouby a splynou tak s jejím čelem.

Kde najít nejlepší trouby?

Pokud hledáte optimální poměr mezi cenou a kvalitou , určitě byste se měli zaměřit primárně na internetové obchody. Na rozdíl od klasických kamenných prodejen mají mnohem méně nákladů a navíc i mnohem širší výběr . Samozřejmě, vyhnout byste se měli tím méně známým, kde nemáte záruku dodržení termínu ani spolehlivých zákaznických služeb.

Zajímavou nabídku a  dlouhodobě vysoký standard si drží u nás několik známé e-shopy. Jde například o Andreashop či  TPD . Stejně tak Alza už dávno není obchod zaměřený pouze na výpočetní techniku, ale na celý sortiment spotřebičů a to včetně vestavěných i volně stojících trubek. Neriskujte a jděte na jistotu , uvidíte, že se to vyplatí!