Vyčistěte pračku tak, aby nesmrdela

Vyčistěte pračku tak, aby nesmrdela 1

Praní je dnes zábavou. Stačí naházet prádlo do pračky, přidat prací prostředek, zapnout a pračka udělá vše za vás …. Po skončení pracího cyklu už jen vyberete vyprané prádlo. Vůně čerstvě vypraného prádla patří mezi nejpříjemnější, ale dosáhnout, aby to tak zůstalo?

Proč smrdí? 

Přemýšleli jste nad tím, proč pračka zapáchá? Vždyť při praní používáte voňavý prací prostředek a aviváž. Přesto pračka po určitém čase začne zapáchat. Zodpovědné jsou zbytky pracích prostředků, vlhko a teplo, které se během praní v pračce vytvoří. 
Takové prostředí je ideální na růst bakterií a plísní nejen pod těsněním a nádobce na prášek, ale i přímo v pračce a odtokové hadici.

Nebojte se vyšších teplot

Pračka se častěji zanáší i tehdy, pokud perete na nízkých teplotách. Samozřejmě, výrobci pracích prostředků to doslova doporučují, ale pokud chcete mít hygienicky čistou pračku perte častěji na 60 °. 
Jednou měsíčně použijte i nejvyšší teplotu, na níž vyperte odolnou prádlo, například ručníky. Namísto prášku použijte ocet, který zbaví bakterií nejen ručníky, ale i pračku.

Vhodný prací prostředek

Při praní používejte přiměřené množství prášku. Pokud ho dáte příliš, neznamená to, že vypere prádlo dokonalejší. Naopak, pouze zbytečně obalí vlákna tkaniny a zanáší vnitřek pračky. Problém mohou způsobit prací gely, popřípadě kapsle. Způsobují, že v pračce se postupně vytváří lepkavá hmota, která po čase smrdí. 
Namísto tekutých prostředků používejte raději prášky, případně typy prostředků střídejte.

Pravidelná údržba

Zápachu z pračky můžete zabránit tak, že po dopřáno necháte na pračce dvířka dokořán a v místnosti pořádně vyvětráte. Tak se odpaří naakumulovaná vlhkost. Dosucha otřete vnitřek pračky i prostor pod gumovým těsněním kolem dvířek. 
Pokud na něm objevíte plíseň, použijte peroxid vodíku nebo ocet. Nezapomeňte důkladně vyčistit nádobu na prášek. 
Vyberte ji a starou zubním kartáčkem očistěte i prostor v pračce pod ní. Pračku spusťte naprázdno na prací cyklus na nejvyšší teplotě a namísto pracího prášku použijte jedlou sodu a ocet nebo kyselinu citrónovou.

A co ukrývá filtr? 

Pravidelnou součástí údržby pračky by mělo být vypuštění zbytku vody a vyčištění filtru. Ve filtru se zachycují větší nečistoty z pračky a může obsahovat kromě vlasů, nití či knoflíků i kousky oblečení, například kotníkové ponožky … 
Pokud nebudete filtr pravidelně kontrolovat a čistit tato „sbírka“ se stane zdrojem zápachu. Jako prevence se doporučuje prát drobné oblečení v pracím kapse.