Jak čistit a ošetřovat marmoleum

Jak čistit a ošetřovat marmoleum 1

Péče o marmoleum je důležitá, pokud chcete udržet jeho přirozenou krásu a odolnost. Při správné péči může vydržet po celá desetiletí. Zde najdete pár tipů na čištění marmolea, pomocí kterých ho můžete udržet jako nové.

Pravidelná údržba
Pravidelná péče o marmoleum zahrnuje jeho zametání a vysávání, vytírání vlhkým mopem a osušování rozlitých tekutin. Měli byste vědět, že se na marmoleum nedoporučuje používat příliš mnoho vody. Můžete také použít speciální čisticí prostředek na marmolea, pouze se u něj musíte řídit návodem výrobce.

Čištění zbarveného nebo staršího marmolea
Pokud vaše marmoleum vlivem času změní barevný odstín, existují prostředky na obnovení jeho přirozené krásy a kvality.
Ze všeho nejdříve musíte z marmolea zametením nebo vysátím odstranit veškerou špínu a prach. Také je vhodné použít odstraňovač starého vosku a pak ho vydrhnout vhodným kartáčem.
Můžete také v rozprašovací láhvi smíchat stejné díly octa a vody, připravit si kbelík čisté vody a suchý mop. Nastříkejte marmoleum směsí octa a vody, namočte suchý mop v teplé vodě a vytřete jím podlahu.

Čištění octem
Při čistění marmolea byste neměli používat agresivní čisticí prostředky. Místo toho použijte na marmoleum ocet jako přírodní čistič. Použití čističů s vysokým pH způsobí, že marmoleum bude praskat a ztratí svůj přirozený lesk. Ocet je dobrou volbou, protože stejně jako marmoleum je zcela přírodní a nezpůsobí žádné negativní reakce.

Návod na použití octa při čištění
Když budete marmoleum čistit octem, potřebujete velkou mísu, ocet, bavlněný hadr a suchý mop. Do mísy nalijte ocet, a pokud si myslíte, že na marmoleum bude příliš agresivní, zřeďte ho vodou. Do octa dejte hadr. Hadr nesmí téct, stačí, když bude pouze vlhký. Vyčistěte jím podlahu. Můžete místo něj také použít suchý mop.

Čištění ve spárách
Dalším místem, které potřebuje důkladně čistit, jsou spáry mezi dlaždicemi z marmolea. Některé jsou hluboké, čímž jsou ideální, aby se v nich usazovaly bakterie a špína, takže na tuto oblast nesmíte zapomínat. Vezměte si malý nylonový kartáč, namočte ho do teplé vody, přidejte trochu čisticího prostředku, který není příliš silný, a vyčistěte spáry. Pak odstraňte zbytky nečistot čistým suchým hadrem.

Další rychlé tipy
Pokud jsou na marmoleu černé skvrny od podpatků, nastříkejte na čistý hadr trochu oleje ve spreji a místo jím vydrhněte. Potom můžete místo vytřít vodou. Pokud na marmoleum něco vylijete, ihned to vytřete tak, aby nezůstaly žádné vlhké stopy.
V případě, že chcete na marmoleum nanést leštidlo, nejprve ho vyčistěte.
Vhodné jsou rohožky a koberečky, zvlášť když chcete omezit přinášení prachu a špíny zvenčí. Pokud máte těžký nábytek nebo zařízení, použijte podložky pod jeho nohy, abyste předešli poškrábání marmolea. Stejným způsobem poslouží i koberce.