Osvěžení ve vodě bez chlóru: Vytvořte jezero ke koupání

Osvěžení ve vodě bez chlóru: Vytvořte jezero ke koupání 1

Mnoho zahradníci se chtějí osvěžit ve vodě bez složek chlóru v zahradě, zatímco mají ornamentální vodní plochy. Řešením je koupací jezírko, které využívá rostliny k čištění vody. Aby byl funkční, musí být správně naplánován a umístěn.

Plavecký bazén

Plocha o rozloze 70-100 metrů čtverečních (včetně nejbližšího okolí a rybníka na čištění rybníků) je předpokladem pro výstavbu koupacího jezírka.

Chcete-li plavat v rybníku, 40 až 60 procent celkové plochy by mělo mít hloubku od 100 do 250 centimetrů . Hustě posunutá filtrační a regenerační zóna by měla zaujímat asi 50-60% hladiny vody . Čím je plocha větší, tím je lepší kvalita vody. Pečlivě vybrané oblasti zóny filtru mohou poskytnout poměrně čistou vodu.

Průtok v této zóně však musí být velmi pomalý a zároveň nepřetržitý. Vysoce kvalitní čerpací zařízení je důležité . K okruhu čerpadla by měl být připojen také odsávač (skimer) s výstupem a vstupem. Kvalita vody v oblasti regenerace může zlepšit vícedávkové filtrační zařízení umístěné mimo rybníček nebo přírodní čištění vody v proudícím toku.

Umístění rybníka

V regenerační zóně musí být dno rybníka prosté substrátů a  rostliny musí být zasazeny do košů . Jezero s možností koupání by mělo být otevřené . Koruny listnatých stromů by měly být nejméně 10 metrů od břehu, takže mnoho listů nemůže být vysazeno na podzim. Již ve fázi plánování byste měli myslet na přístupové cesty, chodníky a pohodlný přístup k vodě.

Údržba a čištění

Doporučujeme nepoužívat konvenční chemikálie pro úpravu vody Dostatečná údržba se provádí pravidelně čisticím a odstraňováním usazenin a důkladným sprchováním před koupáním.

Do vody by se neměly dostat žádné opalovací oleje ani ochranné krémy či jiné kosmetické prostředky na regeneraci pokožky, protože tuky z krémů se z vody odstraňují velmi těžko. Filtrační zařízení by mělo být v provozu nepřetržitě, ale zejména pokud je rybníček používán ke koupání.