Předvánočnímu úklidu se nevyhne asi žádná rodina. Někteří to pojímají opravdu velkoryse a poctivě, jiní už dávno přišli na to, že Vánoce přijdou i bez „gruntování“. Jak ale zvládnout alespoň základní úklid bez újmy na zdraví?
Úklid svépomoci
Pokud se nechcete zbláznit a přesto chcete mít do svátku uklizeno, uklízejte raději průběžně během celého roku. Před Vánoci už jen oprášíte svou celoroční prácí a můžete se věnovat výzdobě a pečení cukroví. Pro ty, kteří celý rok důkladný úklid odkládali, je na takové rady asi pozdě. Ti by si měli alespoň nyní práci rozvrhnout a nenechávat vše na týden před Vánoci.
Generální úklid je také dobrou příležitostí pro uvolnění místa v šatních skříních, skřínkách v kuchyni a ostatních skříních. Věci, které léta nenosíte, někomu darujte nebo je vyhoďte. Mnohdy se tak vyhnete nutnosti nakupovat další úložný nábytek. Při samotném úklidu je dobré postupovat shora dolů. Začít tedy od stropů, lustrů, oken, obrazů, přes nábytek, dveře až ke kobercům a podlahovým krytinám.
Užiteční pomocníci
Bez kvalitních čistících prostředků, hadrů, mopů a houbiček se při úklidu neobejdete. Mnohdy jsou ale čistící prostředky používány nevhodně s cílem ušetřit. Může však dojít i k poškození drahé dřevěné podlahy.
Linoleum a PVC podlahy – při čištění použijte vodu se saponátem, pro ochranu před mechanickým poškozením použijte leštidlo.
Dřevěné podlahy – pro čistění dřevěných podlah je nejlepší šetrný mýdlový čistič a měkký hadr, pravidelnou údržbu zvládnete vysavačem se speciální hubicí, pro zajištění vyššího lesku používejte speciální vosk.
Laminátové podlahy – jsou méně choulostivé než dřevěné podlahy, na jejich čištění používejte rovněž mýdlové čističe, nikdy ne běžný saponát, životnost prodloužíte laminátovým podlahám také voskem.
Korkové podlahy – mají hlubokou strukturu, proto je nutné pravidelné vysávaní, abyste předešli usazování nečistot, k vytírání opět použijte mýdlový čistič.
Dlažby a obklady – pro čištění je nevhodnější voda se saponátem, při velkém znečištění použijte prostředky na bázi chlornanu sodného, který nezatěžuje životní prostředí, na dlažby raději nepoužívejte leštěnku, aby nedošlo k uklouznutí a následnému úrazu.
Koberce – kromě pravidelného vysávání byste měli koberec jednou do roka vyčistit namokro (nejlépe čistícím strojem, který odsaje maximum vody).
Okna, skleněné výplně a zrcadla – pro pravidelné čištění je nevhodnější prostředek na mytí oken a setření měkkou jelenicí nebo umělou jelenicí, silně znečištěné skleněné plochy vyčistíte párou.
Chrom a nerez – nikdy nepoužívejte abraziva, která by povrch mohla poškrábat, použijte raději čistící a bělící prostředek na bázi chlornanu sodného a opláchněte vodou.
Při práci s čistícími prostředky nezapomeňte ani na ochranné rukavice a následnou péči o ruce krémem.
Úklid s pomocí úklidové služby
Služby úklidových firem využívá stále více domácnosti. Důvodů je hned několik. Vlivem pracovního vytížení nemusí vánoční úklid všechny ženy zvládnout. Někteří zase dají přednost komfortu před ušetřenou korunou. Důležitým faktorem jsou také ceny úklidových prací, které je stále příznivější, zvláště pro ty, kteří by se místo úklidu mohli věnovat třeba svému podnikání. Ceny jednotlivých úkonů se různí, některé sazby jsou uváděny v korunách za hodinu, jiné v korunách za metr čtvereční. Čištění nábytku se pohybuje okolo 100 Kč za hodinu, čištění oken a dveří kolem 10 korun za metr čtvereční. Úklid celého bytu 3+1 tak přijde přibližně na 2 až 3 tisíce korun.
Objednávání úklidových prací nenechávejte na poslední chvíli, zejména před Vánoci by již nemusely mít úklidové firmy volný termín. Při výběru úklidové firmy mohou pomoci reference přátel a známých.