Vybíráte vchodové dveře? My vám s tím pomůžeme! (2. část)

Vybíráte vchodové dveře? My vám s tím pomůžeme! (2. část) 1

Vchodové dveře musí zaujmout domácích i hostů a nezvaným dát okamžitě najevo, že se přes ně nedostanou.

Doma v bezpečí

Pokud potřebujete mít intenzivnější pocit bezpečí jako za plastovými, případně hliníkovými dveřmi, je vhodné ohlédnout se po bezpečnostních dveřích. Prvním pravidlem je, že odolnost dveří, není přímo úměrná jejich tloušťce.

Na Slovensku používáme na vstupní dveře bezpečnostní třídy 1 – 4. Čím vyšší číslo, tím stoupá spolehlivost ochrany. Všechny dveře jsou s konstantní tloušťce přibližně 45 milimetrů. Nárůst tloušťky v tomto případě neznamená více ochrany, je často způsoben pouze izolačními vrstvami a rozličnými designovými prvky.

Od trojky výše

Pro spolehlivé zajištění vstupu je vhodné volit bezpečnostní dveře od třídy tři. Ty v zpevněných částech dokáží odolat tlaku 6 kN, nárazu 30-kilogramového tělesa z výšky 1 200 milimetrů a ručnímu pokusu o vloupání s použitím nářadí. Přes dveře by se neměl dostat zloděj ani hluk, teplo, oheň, ani kouř.

Povrchové provedení je obvykle laminovaná MDF deska, stříkaný povrch, přírodní dýha či dřevěný masiv. Jak plášť se používají plechy válcované za studena. Mez pevnosti takových plechů se pohybuje v okolí 340 MPa a vnitřek obvykle vyplňuje minerální vata.

Bezpečné sklo

Chcete do chodby vnést více světla, ale zároveň neohrozit bezpečí? I prosklené dveře mohou být nedobytné. Kdysi se používaly do dveří skla s bezpečnostní fólií. Ta však odradila zloděje obvykle jen tím, že zpomalila jeho postup vpřed. Mnohem modernější a spolehlivější cestou je bezpečnostní pancéřové termosklo. Certifikované skla mohou mít tloušťku až 2 centimetry a běžným nářadím jsou prakticky nezničitelné, odolné proti rozbití i nalomení. Pancéřové sklo se do dveřního křídla uchycuje speciálním kotvením zapuštěným přímo do ocelové konstrukce.