O jezerech se dá hodně mluvit

O jezerech se dá hodně mluvit 1

Od první myšlenky o vybudování jezera ve vaší zahradě až po udržování velkého koi rybníka s hodnotnými rybami.

Druhy a formy jezer

Je mnoho jezer mnoha druhů a velikostí. Každé z nich má jedinečné vlastnosti. Než začnete jezero budovat je důležité vybrat si jaký druh jezera chcete mít.

TYPY jezer

Můžete si vybrat například z těchto druhů:

– bio jezero

– koi jezírko

– mini jezírko

– okrasné jezero

– koupací jezero

Koi jezero

Pokud mluvíme o koi jezírku, je to o jezírku s koi kapry. Koi kapr je speciální domestikovaný druh kapra obecného. Koi potřebují dobře udržované jezero na zajištění zdraví těchto vzácných ryb. Technika použitá v koi jezerech, musí být pravidelně kontrolována a dobře udržovaná. Hloubka koi jezírka by měla být alespoň 150 cm. Je to nutné aby se zabránilo velkému kolísání teploty vody v zimním období a ryby mohli přezimovat. To je důvod proč je koi jezírko hlubší než okrasné jezírko. V nejhlubší části jezera by neměly být vysazeny žádné vodní rostliny. Koi kapři jsou býložravci. Zkonzumovali by všechny rostliny v jezeře. Jelikož vodní rostliny v koi jezírku nemohou čistit vodu, je potřebný filtr. Často přidávané zařízení jsou ohřev vody v jezeře a UV-C lampa. Koi kapři mohou narůst do délky 70- 80 cm. V principu je to, tak že na 1000 l vody 1 koi kapr.

Mini jezírko

Mini jezírko je malé přenosné jezírko. Je vhodné pro malé zahrady, terasy a balkony. To vytváří příjemnou atmosféru. Malá vodní zahrada je uklidňující, pěkná na pohled a také bezpečné pro děti. Mini jezírka, rostlinné dekorace nebo malé jezírka, například 1m x 1m do interiéru nebo na Vaši terasu jsou v dnešní době připraveny k použití.

Tvar jezera

Tvar jezera často závisí na dostupného místa v zahradě a prostředí ve kterém bude vybudováno. V malé zahradě je většinou malé jezírko, a nechá se místo i na údržbu takového jezera. Do velké zahrady malé jezírko není moc vhodné, velké jezero bude lépe. Také volba stavebních materiálů částečně určuje tvar jezera.

Malé jezírko

Každé jezero, i malé, působí uklidňujícím a hezké na pohled. Je dobré pokud se malé jezírko z části naplní štěrkem a substrátem pro vodní rostliny, aby bylo vytvořeno prostředí pro osídlení užitečných bakterií. Pokud vybíráte vodní rostliny pro malé jezírko, měli byste se rozhodnout pro rostliny, které nejsou moc velké, nerostou rychle a nezakrývají ostatní rostliny. Z toho důvodu je výběr vodních rostlin omezen ve srovnání s vodními rostlinami pro větší jezera. Chcete-li mít v jezírku i ryby, rostliny produkující kyslík jsou velmi důležité. V každém případě, větší jezírko je snazší udržitelné čisté a bez řas jako malé. Čím větší objem vody tím se rychleji začne formovat rovnováha v jezeře.

Je možné mít v jezeře ryby, pouze je třeba dodržet pár bodů:

• Pokud je předpoklad zamrznutí jezera v zimě, ryby v něm nepřežijí. Minimální hloubka je 80cm. V zimních měsících může být nápomocný ohřívač vody.
• I v letním období, kdy teplota vody rychle stoupne, a obsah kyslíku ve vodě se sníží je třeba vzduchovým čerpadlo vodu okysličovat.
• Pravidelně přidat vodu do jezera, zejména v létě se může rychle vypařit.

Umístění jezera

Stavba jezera vždy začíná na papíře nebo ve Vašem PCNávrh a rozměry jezera by měly být v souladu se zbývající částí zahrady. Logicky to bude dělat celek. Chcete-li zdůraznit charakter zahrady a jezera.

Profil jezera rozhodne jak budou rostliny vypadat později nad hladinou. Proto struktura pod vodní hladinou by měla obsahovat vyznačené plochy v různých hloubkách, kde vybrané rostliny by měly nejlepší prostředí pro růst. Plastové jezírka mají předlisované plochy v různých hloubkách pro vodní rostliny. Ryby potřebují prostor a hluboké zóny na přezimování, když zamrzne vodní hladina. Čím větší objem vody tím se snadněji vytvoří rovnováha v jezeře. Jezera, které mají plochu v rozmezí od 3 do 30 m 2 by měly mít hloubku alespoň 70 cm. V případě, že velikost se pohybuje mezi 25 a 120 m 2 by měla hloubka být alespoň 100 cm. V případě větších jezer je dobré kopat do hloubky nejméně 150 cm.

Plastová jezírka

Pokud jdete dělat jezero ve vaší zahradě, můžete si vybrat zda použijete fólii nebo předmodelované plastové jezero. Plastové předtvarované jezera mají své výhody. Takové jezero může být rychle a snadno udělané oproti fóliovému jezeru. Je přesně daná hloubka pro různé vodní rostliny. Na druhé straně plastové jezero je dražší ve většině případech použití oproti fóliovému jezírku. Jste vázán určitými tvary relativně malé veľkosti.Plastové jezírko může být nainstalováno v mnoha místech v zahradě, terase interiéry a na balkoně.

Fóliové jezírka

Existují různé druhy a velikosti jezírkové fólie, nejpoužívanější a nejlepší jsou EPDM a PVC fólie. EPDM fólie je vyrobena z gumy a je extrémně silná a pružná. Tento materiál neobsahuje žádné změkčovadla a je velmi odolná vůči ultrafialovému záření a kyselým dešťům. Je to materiál, který neobsahuje jedovaté látky pro ryby a vodní rostliny.

Jiný druh jezírkové fólie která se často používá je PVC fólie. Tento materiál je hladký a snadno se přizpůsobí tvaru Vašeho jezera. PVC fólie se snadno svařuje použitím tepla, ale může být i lepená. Pro případné opravy může být použito speciální lepidlo

Výpočet pro velikost fólie

Pro výpočet potřebných rozměrů můžete použít vzorec uvedený níže.

Délka = délka jezera + 2 x hloubka jezera + 2 x 0,5m
Šířka = šířka jezera + 2 x hloubka jezera + 2 x 0,5m