Odstraňte travní plsť provzdušňováním trávníku

Odstraňte travní plsť provzdušňováním trávníku 1

Když hrozí, že by trávník mohla dusit takzvaná travní plsť z nízkých lístků, zbytků listí a mělkých kořínků nebo když se snižuje schopnost půdy přijímat vláhu, je nejvyšší čas chopit se vertikutátoru – stroje na provzdušnění trávníku.

Vertikutovat třeba za dobrých podmínek

Vertikutovat lze od konce března, po prvním nebo po druhém sekání , až do poloviny září. Trávník však musí mít dobré předpoklady k tomu, aby se rozrůstal, to znamená, že musí mít zajištěn přísun živných látek a dostatek vody.

Rotující ostré nože vertikutátoru svisle vnikají do drnu a rozrušují nejvrchnější vrstvu půdy. Z trsů trav vyryjí množství travní plsti a mechu, trávník se provzdušní a podporuje se tvorba nových výhonků.

Ruční nebo motorový vertikutátor

Na malé plochy do 50 čtverečních metrů se používají ruční stroje . Při větších plochách je lepší použít motorový vertikutátor . Ten si případně můžete vypůjčit v půjčovně zahradního nářadí.

Zotavení trávníku

Po vertikutovaní trávník  nevypadá velmi pěkně, ale zpravidla po jednom až dvou týdnech se zotaví . Případné „vyholené“ místa vysejte vhodnou travní směsí.

Pokud chcete docílit, aby byl trávník v dobrém stavu, měli byste vertikutovat jednou až dvakrát za rok.

Vytrhané zbytky travní plsti a mechu na kompostu rozkládají poměrně pomalu, proces se však dá urychlit přidáním vápna a dusíkatých přísad. Pokud se tím nechcete zatěžovat, můžete vybraný materiál odhodit do domovního odpadu.