Koryto využije i ten, kdo nezabíjí

Koryto využije i ten, kdo nezabíjí 1

Dřevo je příjemný materiál, který se hodí všude.Působí totiž útulně a hřejivě. Pokud ctíte tradice, můžete mnohé staré předměty povýšit na jedinečné interiérové doplňky. Jedním z nich je například koryto. Kdysi se na vesnicích používalo na praní, hnětení těsta, krmení dobytka, při zabijačkách … Dnes leží zapomenuté a zaprášené na půdách, případně krášlí stěny na chalupách.

Mistři korytáři

I dnes ještě žijí šikovní řemeslníci, kteří dokáží vyrobit koryto, ačkoli jich není mnoho. Koryta se vyrábějí z různých druhů dřeva, například lipového, vrbového či topolového. Topolové dřevo prokázalo nejlepší odolnost vůči vodě i potravinám.
Koryto se vyrábí z kulatiny. Nejprve se kmen prořízne na polovinu.Korytárskou motyčkou se postupně vyhloubil dutina. Vzhledem k požadovanou velikost koryta může trvat jeho výroba od hodin po několik dní. Koryto se nakonec z vnější strany vymažeme olejem, aby nepopraskalo.

Rustikální umyvadlo

Staré dřevěné koryto výborně poslouží jako umyvadlo. Hodí se zejména do rustikálních koupelen, kterým dodá to správné kouzlo. Koryto vhodné velikosti stačí připevnit na stěnu, vyvrtat otvor na odtok a připojit ho na odpad. Koryto můžete položit na dřevěnou nebo kamennou desku či stolek. Pro zvýšení odolnosti vůči vodě můžete dřevo natřít lakem. 

Odkládací prostor

Podlouhlé koryto nabízí dostatečný prostor na odkládání věcí. Rozečtené knihy, časopisy, deky nebo polštáře budete mít vždy pěkně uložené a připravené na dosah ruky. Nebudou se nikde povalovat a budete v nich mít přehled. Koryto nebude překážet, pokud ho decentně „šupnete“ pod sedačku nebo stolek. Stejně můžete využít i malé korýtka, do kterých se vejdou klíče, pošta nebo oblečení – ponožky, prádlo.

Dřevěný květináč

Nejjednodušší a praktické využití je udělat z koryta květináč. Stačí, když dovnitř vložíte igelit, nasypete zeminu a můžete vysadit květiny. Koryto převezme roli Hrnkové nádoby nejen v interiéru, ale i v exteriéru.

Dekorační mísa

Někdy se v menších korýtka servírovali pokrmy, nyní v nich můžete „podávat“ aranžmá. Umístěte do nich různé dekorace, které vám zkrášlí interiér nebo zpříjemní prožití svátků. Menší koryto může nahradit i svícen.

Praktický nábytek

Pokud jste šikovní a kreativní dokážete z koryta vyrobit i funkční nábytek.

2818719