Triky pro malý byt

Triky pro malý byt 1

Pokud žijete v garsonce či jednopokojovém bytě, zřejmě přemýšlíte, jak z prostoru vytěžit maximum.

Nejprve se zbavte všeho co už déle nepoužíváte. Neobávejte se i stavebních zásahů. Zbořte přebytečné příčky či zmenšete počet dveří. Čím jich bude méně, tím větší se vám bude prostor jevit. Další centimetry ušetříte, pokud otvíravé dveře vyměníte za posuvné. Volbou skleněných výplní zmenšíte masivní plochy jasně vymezující prostor.

Optické triky

Prostor zdánlivě zvětšují světlé barvy. Odlišnou barvou stěn a stropu dosáhnete dojem vyšší, širší nebo delší místnosti. Dvě tmavší stěny naproti sobě místnost opticky prodlouží, strop světlejší než stěny jejich potáhne do výšky a prostor otevřou dvě různé barvy na stěnách vedle sebe. Několik optických centimetrů přidá stejná barva podlahy a stěn. Sytější nebo tmavší barvu si můžete dovolit jen na velmi sluneční stěnu. Na stěny malého bytu jsou vhodnější studené barvy, které jsou prostorotvorné. Teplé odstíny vytvářejí útulnější dojem a tím i pocit menšího prostoru.

Nepoužívejte velké a výrazné vzory. Naopak vítané jsou velkoplošné zrcadla. Přestože nejsou praktické na údržbu, dokážou opticky prostor zdvojnásobit.

I jednolitá podlaha v celém bytě vytvoří pocit většího prostoru. Malým koberečkům se raději vyhněte.

Nábytkové pravidla

Nábytek z masivního dřeva raději obejděte. Kvůli konstrukci má větší rozměry než ten z laminované či dýhované dřevotřísky. Upřednostněte modulový nábytek, ze kterého dílů si vytvoříte potřebné úložné prostory. Další možnost nabízejí vestavěné skříně, které doplníte subtílnejšími a variabilními kusy. Pomohou i víceúčelové kusy a skládací prvky. Například postel, stůl, židli či pohovku složíte a rozložíte podle potřeby. Do vysokých místností se hodí skříňky zavěšené na stropě, podhledy s úložným prostorem nebo vestavěné podlaží na spaní.

Nábytek má být hladký, bez reliéfů a vystupujících ploch, které opticky ubírají místo. Oblé hrany a tvary šetří místo, působí méně objemné a pohyb kolem nich je bezpečnější. Vyvarujte se tmavým kusem.

V malém bytě snadno vzniká dojem nepořádku, proto volte uzavíratelné skříňky. Pokud si toužíte vystavit oblíbené artefakty, věnujte jim nanejvýš jednu polici.

Tipy

  • Běžné věci povyšte na dekorace.
  • Pokud si nevíte rady s kolem, nebo skládacími židlemi pro hosty, přiznejte jejich jako součást interiéru. Kolům „podepřete“ umyvadlo či příložný stolek nebo ho zavěste na stěnu.
  • Stejně i židle. A nejen složené, ale v pohotovostním stavu, kdy sedadla poslouží jako odkládací plocha.