Pro zachování atraktivní a lesklé podlahy je potřeba více než se jen ohánět koštětem nebo mopem. Broušení a leštění jsou dva způsoby, jak obnovit lesk různých typů podlah. Například podlah mramorových, dřevěných, nebo různých typů dlažeb. Broušením i leštěním sice získáte vysoce kvalitní vzhled podlah, spotřebiče používané pro tuto práci se však v mnoha ohledech liší.
Typy spotřebičů
Podlahová vyrovnávací bruska se podobá stojanovému vysavači, ale na rozdíl od něho má větší tělo a široká řídítka. Uvnitř stroje jsou poháněné kartáče, které se otáčejí nastavitelnou rychlostí. Některé brusky mají na řídítkách ovládací prvky, které pomáhají k lepšímu ovládání brusky při pohybu po broušené ploše.
K leštění podlah potřebujete leštící stroj. Leštička má podobný vzhled jako bruska na podlahu, ale je mnohem těžší, protože k dosažení vysokého lesku podlahy je nezbytný vysoký tlak na leštěnou plochu. Na rozdíl od brusky, se kterou se pohybuje ze strany na stranu, leštičkou se pohybuje při práci v přímém směru pohybem tam a zpět. Motor leštičky je také konstruován tak, aby dosáhl podstatně vyšších otáček, než je tomu u motoru brusky.
Broušení
Broušením se vyrovnávají nerovnosti podlah před finálním leštěním. Protože při leštění by měla být podlaha zcela čistá, zadní sběrače brusky sbírají nečistoty, které zůstávají na podlaze po broušení. Broušení se dá provádět při nízkých i vysokých otáčkách. Běžně brusky běží na rychlost 175 otáček za minutu, ale mohou dosáhnout rychlosti až 1500 otáček během minuty. Bruska vyhladí povrch a lesk některých podlah, ale nedokáže vytvořit „mokrý” lesk například podlah z laminátu. K dosažení tohoto efektu se používá leštička.
Leštění
Zatímco broušením můžete podlahu zbavit například zbytků vosků a současně ji i vyhladit, leštění se používá k nanesení leštidla a za pomocí vysoké rychlosti leštícího kotouče i dosažení finálního vysokého lesku podlahy. Při leštění se používá speciální leštidlo, na které pak působí leštička s rychlostí až 2500 otáček za minutu. Výsledkem je pak vzhled naprosto čisté, stále ještě vlhké podlahy.
Rozdíly
Leštění, kromě toho že se jím dá dosáhnout podstatě většího lesku, je mnohem rychlejší díky vyšší rychlosti stroje. Při porovnání rychlosti práce brusky a leštičky jsou otáčky druhého stroje až šestkrát vyšší. U leštičky je však třeba používat vhodné leštící přípravky, protože jinak se podlahy mnohem rychleji opotřebují.