Vyhrajte boj s plevelem: Nevytrhávejte ale vykopávajte

Vyhrajte boj s plevelem: Nevytrhávejte ale vykopávajte 1

Jak stoupá rtuť v teploměru, začíná se v zeleninové zahradě rozmáhat nechtěná plevel. Vytrvalé jsou zejména kořenové plevele jako je pýr a svlačec. Vytrhávat je zbytečné, plevel třeba vykopat i s kořeny.

Nevytrhávejte ale vykopávajte

Vytrhávat jich je téměř zbytečné, protože pokud se potrhají kořeny, může se plevel rozmnožit po celé zeleninové zahradě. S touto plevelem můžete svádět boj pouze tak, že vhodným nástrojem vykopete celý kořenový systém.

Docela dobře se to daří rycími vidlemi, a pokud se to dělá po silném dešti, kdy je zem pořádně hluboko provlhnutí. Takovým způsobem doporučujeme vykopávat i plevele s vřetenovitý kořenům, jako jsou púpavky či bodláky.

Ptačinec žabinec, pastýřskou kapsičku a hluchavka postačí vykopat motykou. Snažte se vyplít plevel co nejdříve, aby se nestihla vysemenit.

Nepřidávejte jej do kompostu

Pokud plevel už má semena, nepokládejte ji na kompost, ale odhoďte ji rovněž jako kořenovou plevel do odpadní nádoby. Semena většiny plevelů odolávají rozkladným procesům a později by se rozhazováním zralého kompostu šířily po celé zahradě.

Pomůže i mulčovací kůra

Na záhonech s vysoce rostoucími kulturami, jako jsou rajčata či žŕdková fazole, můžete výskyt plevelů potlačit mulčovací vrstvou z posečené trávy.