Návod na založení zahradního jezírka

Návod na založení zahradního jezírka 1

Pokud rádi relaxujete na zahradě, jistě čas od času přemýšlíte o tom, jak ji ještě více zvelebit. Mezi zajímavé a moderní prvky patří zahradní jezírko.

Parametry typu tvar a velikost je vhodné určit podle toho, na jaké ploše leží vaše zahrada a také podle samotného umístění jezírka. Vybudovat ho však můžete téměř kdekoliv, kde vám to travnatý povrch zahrady dovoluje. Po výběru umístění můžete zkoušet, jaký tvar jezírka by vaší zahradě nejvíc slušel. Netřeba na to nic víc než provázek a kolíky, případně písek, kterým se také dá vyznačit obrys na trávníku. Zároveň si naplánujte, v jakém rozmezí bude v jezírku nejhlubší voda (např. 60 až 150 cm), mělká voda (20 až 40 cm) a bažina (hloubka do 10 cm).

Nyní se můžete pustit do modelování dna. Na nejhlubším místě doporučuje specialista ze společnosti Hornbach  vyhloubit dno jezírka o dalších cca 25 cm. Pokud by někdy bylo třeba jezírko vyprázdnit, můžete do této prohlubně umístit sací koš čerpadla. Kolem obrysu jezírka vybudujte i zhruba 15 cm hlubokou příkop, tzv. kapilární uzávěr, který bude zabraňovat sklouznutí fólie do jezírka. Jámu důkladně vyčistěte od kamenů a kořenů, které by mohly fólii poškodit. Na její větší ochranu na dno jámy upěchujte vrstvu písku o tloušťce alespoň 10 cm.

Jezírko můžete vystlat speciální textilií položenou na pískové vrstvě. Samotnou fólii do jezírka vložte tak, aby její okraje přesahovaly kraj jezírka zhruba o půl metru. Díky kvalitním fóliím se dá vytvořit zahradní jezírko, které bude působit skutečně přírodním dojmem. Na to jsou však potřebné speciální fólie, které vyhovují všem požadavkům kvalitní vodní zahrádky. Pro tento účel rozhodně není vhodné používat stavební fólie, ale raději ty z trvale elastického PVC. Jsou neprůhledné a odolné vůči slunečnímu záření i teplotním výkyvům. Pro vodní rostliny je taková fólie ideální i proto, že neuvolňuje žádné škodlivé látky.

Fólii v jezírku je rovněž nutné ochránit proti špičatým předmětem, například kamenem, které na ni mohou díky tlaku vody působit.

„Často stačí na dně jezírka upěchovat dostatečně silnou vrstvu písku, která fólii zespodu ochrání před různými předměty, které se ještě mohou nacházet v zemině. Pokud však nemáte k dispozici písek, můžete použít geotextilii, která se uloží pod rybniční fólii a chrání ji tak proti kamenům a kořenům. Geotextilie je zvlášť odolná díky nekonečným vláknům, „vysvětluje specialista.

Dno jezírka zakryjte vrstvou jemného štěrku a napusťte vodu do jeho nejhlubší části, aby se zde fólie postupně usadila, a pak se můžete pustit do zkrášlování. Vyberte vhodná místa a na ně umístěte vodní rostliny vložené do košíků nebo květináčů s otvory. Pak už můžete jezírko úplně naplnit vodou. Je však třeba počítat s tím, že fólie se bude ještě několik dní přizpůsobovat tvarem dna, dokud se definitivně usadí. Vyplatí se věnovat pozornost i okrajem fólie, především pro estetické účinky, ale i kvůli kapilárnímu úniku vody do země přes její okraj.

Na zakrytí výborně poslouží oblázky a převislé rostliny. Mezi osvědčené metody proti úniku vody z jezírka patří vhodné rozložení kamenů či využití bažiny s rostlinami na břehu. Při krajích poslouží na přirozený přechod travnatá plocha.

Důležité je i zkrášlení jezírka rostlinami. Navíc působí nejen estetickým dojmem, ale v případě chovu ryb v jezírku zajišťují i ​​okysličování vody. Vhodná doba na sázení vodních rostlin je na jaře. Využít můžete například šáchor, prvosenky, lekníny, rožkatce či kosatce. Rostliny je však třeba rozlišit podle toho, zda jsou vhodné na břeh, do vody či do močálu.